Letní doba znamená totiž pro zaměstnance sezonu výroby vánočních ozdob, kterými je opavské družstvo celosvětově proslulé. Foukačky a malířky vyrábějí skleněné ozdoby na stromečky nejenom tuzemské, ale i zahraniční. Největšími evropskými odběrateli jsou Německo a Rakousko, mimo Evropu pak USA a Austrálie.
Letošní zahraniční objednávky zbrzdily podnikatelské problémy jednoho odběratele a proto letos dobírá ještě zboží ze skladu. „Byl to náš velmi významný odběratel a pevně doufám, že příští rok už budou jeho objednávky znovu v normálu. Letos jsou žádané baňky hlavně v bílé, stříbrné a klasicky červené barvě a zájem je též o baňky průhledné. „Stříbro na jinak průhledné kouli je skutečně pravé. Stále trvalá je rovněž poptávka po naší retro sérii postaviček, takže poměr mezi baňkami a postavičkami je, co se počtu týká, tak půl na půl,“ říká vedoucí výroby Jaroslav Veverka.
Výroba křehké vánoční krásy však znamená, že její zhotovitelé mají jen minimální možnost strávit letní dovolenou u vody. Dosyta si zpravidla užijí hlavně zimní dovolenou. Vyráběné baňky sice mohou kouzlo Vánoc v létě opticky navodit, ale horké výrobní prostory ho zase tlumí. Na foukárně teplotu částečně reguluje klimatizace, ale ve výtvarné dílně teploměr rychle stoupá. Zaměstnanci ve všech výrobních částech jsou však právem hrdí na to, že neprodukují žádné laciné umělohmotné výrobky. Vánoční ozdoby, které opavskou Slezskou tvorbu opouštějí, jsou vyráběné i zdobené ručně a to od vyfouknutí až po ozdobení, takže každá z nich představuje originál. Tím se liší od lacinějších asijských výrobků, které předvánoční trhy každoročně zaplavují.
Opavské výrobní družstvo Slezská tvorba patří od roku 1951 mezi největší a nejstarší výrobce skleněných ozdob a výhradně na tento sortiment se zaměřuje už přes deset let. Letošní léto naštěstí ničím nepřipomíná uplakaný červenec roku 1997, na který zaměstnanci Slezské tvorby určitě nezapomenou. V areálu byly rázem téměř dva metry vody a kdo mohl, ten utekl. Osm jich to nestihlo a povodeň strávili v prostorách druhého a třetího patra.
„Přespávali jsme na zemi a živili jsme se salámem, který zůstal v ledničce. Protože jsme k němu neměli chleba, jedli jsme ho jen tak. Až třetí den nám vodáci přivezli k jídlu něco jiného,“ vzpomíná Jaroslav Veverka na chvíle před sedmadvaceti lety. Ani po opadu vody nebyl návrat do práce procházkou růžovým sadem. Místo výroby baněk museli zaměstnanci prostory odbahňovat a vyklízet, oklepávat promočené stěny a vysušovat Škoda se točila kolem 15 milionů korun.
„Co šlo spravit, to se spravilo a co nešlo, bylo nahrazeno novým. Nejhorší bylo, že povodeň zničila už vyrobené zboží, které jsme museli urychleně vyrábět znovu. Zákazníci naši situaci sice chápali, nicméně po nás vánoční ozdoby i tak požadovali, aby je mohli prodávat,“ dodává Jaroslav Veverka.
K tématu
Opavské výrobní družstvo Slezská tvorba vzniklo 4. září 1951 a v dobách největšího rozkvětu mělo téměř osm set zaměstnanců.
Přes ekonomické i společenské otřesy a změny stále existuje a takových firem je teď v republice jako příslovečného šafránu. Jeho základním výrobním programem byla výroba vyšívaných ubrusů, předtažených gobelínů, keramických knoflíků, dřevěných hraček, bavlněných tkanin a pleteného zboží.
Mimořádným rokem v historii Slezské tvorby družstva byl rok 1997, kdy areál zasáhla katastrofální povodeň a způsobila i definitivní zánik výroby gobelínů. Od roku 2009 se opavské družstvo zaměřuje výhradně na ručně foukané a malované vánoční ozdoby, jako jsou koule, rakety, špice, zvířátka nebo srdíčka. Právě jimi se stala pojmem nejenom v Česku, ale též v zahraničí.