Jednašedesátiletá důchodkyně z Opavy, která si přála zůstat v anonymitě, pracuje v jednom z opavských knihkupectví. Především proto, že jí chybějí peníze.

„Byla jsem zvyklá na určitý životní standard. Sice jsem do důchodu chtěla, ale věděla jsem, že pokud si budu chtít udržet stávající úroveň svého života, musím si jít přivydělávat,“ prozradila jeden z hlavních důvodů, proč pracuje, navíc, jak, sama prozradila, prodáváním knížek si tak plní jeden ze svých snů. „Pro rodinu jsem už toho udělala dost, teď si žiju a pracuju jen pro sebe,“ doplnila důchodkyně. Rovnou daň platící od Nového roku zatím na své výplatní pásce nezaznamenala.

A je podle ní v opavském regionu dostatek pracovních příležitostí pro důchodce? Mají o ně zdejší firmy zájem? „Zájem asi moc nemají. Ale na místo prodavaček neustále někoho hledají,“ sdělila žena.

Naopak osmašedesátiletý Jan Binar ke svému důchodu další peníze nepotřebuje. „Už jsem si své odpracoval. Teď jen odpočívám a užívám si volného času,“ zareagoval tento důchodce z Opavy na naše otázky. „Kdo však chce pracovat, potřebuje více peněz a jeho zdraví mu to dovolí, tak ať si klidně do práce chodí,“ uzavřel muž.

„Pracuji, abych se dostala mezi lidi,“ přiznala pětašedesátiletá důchodkyně z Bratříkovic. Žena vypomáhá v jednom z opavských obchodů s pánskou konfekcí. „Bydlím na vesnici a tam není moc příležitostí pobavit se s lidmi. Tady ve městě mám větší možnost,“ upřesnila své důvody ohledně práce v důchodovém věku. Rovněž nově zavedená rovná daň se na jejím platu neodrazila. „Vydělávám pořád stejně.“ Podle jejích slov si práci najde každý, kdo má o ni zájem. „Je jedno, jestli se jedná o důchodce nebo mladého člověka,“ řekla žena.

Vendula Jeklová