Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stav důchodového pojištění nenechávejte náhodě

Opavsko - Každý, komu se blíží odchod do důchodu, by si měl včas zkontrolovat svou dobu důchodového pojištění. Na její délce a na výši výdělků je totiž výše jeho důchodu přímo závislá.

25.11.2012 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: shutterstock

Kontrolou výpisu dob důchodového pojištění si lidé v evidenci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) ověří údaje, které jsou podkladem pro budoucí rozhodnutí o jejich důchodu. Žádost o výpis doby pojištění, takzvaný informativní osobní list důchodového pojištění, mohou s uvedením rodného čísla, jména, všech příjmení a adresy zaslat písemně na adresu: ČSSZ-Odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5.

Elektronicky jen s podpisem

Elektronicky to jde jen se zaručeným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím datové schránky. Doklady o studiu, o péči o dítě a o vojenské službě musejí žadatelé předložit při podání žádosti o důchod příslušné okresní správě sociálního zabezpečení sami. Doklady o dobách pojištění v zahraničí si ČSSZ vyžádá u příslušné zahraniční instituce v rámci důchodového řízení.

Může se však stát, že doba zaměstnání v dokladech chybí.

Pokud zaměstnavatel dál existuje, musí být vyzvaný k poskytnutí příslušného evidenčního listu důchodového pojištění. Jestliže už zanikl, spadá tato povinnost na jeho nástupce, případně na insolvenčního správce nebo likvidátora. Náhradní doklady je možné dohledat také v archivech a jejich seznamy mají pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení.

Radu v takových případech poskytnou žadatelům i pracovníci call centra pro důchodové pojištění na telefonním čísle 257 062 860. Chybějící dobu může při zahájení důchodového řízení došetřit i ČSSZ, ale toto řešení dobu řízení o důchod často prodlužuje.

„Klientům doporučujeme, aby si dohledání dokladů zajistili v předstihu. Doložit neevidované doby pojištění, ovlivňující nárok na jejich důchod, je především v jejich zájmu. Starat se o stav svého důchodového pojištění by měli už jeden až dva roky před plánovaným odchodem do důchodu," radí budoucím důchodcům ústřední ředitel ČSSZ Petr Poncar.

Autor: Jitka Hrušková

25.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení