Po dlouhých letech to vypadá, že budou mít kasárna opět svůj smysl. I když už nikoli pro vojenské účely. Město, které je vlastníkem areálu, začalo nabízet zdejší objekty a pozemky k pronájmu či prodeji. A zájemci se opravdu objevili a objevují i nadále.

Aktuálně podali na magistrát oficiální žádost zástupci tělovýchovné jednoty lukostřelců TJ LOS Opava (TJLO), kteří by rádi, aby bylo jejich organizaci, pracující s nevidomými sportovci, zapůjčeno v kasárnách místní sportoviště a budova bývalé posilovny. Hřiště dosud užívali pro svá cvičení a jiné potřeby i dobrovolní hasiči.

TJLO má v plánu vytvořit z něj prostor pro celoroční sportovní aktivity dospělých, dětí a mládeže a také zde pořádat rozmanité sportovní a volnočasové akce. Budova by měla sloužit k tréninku, seminářům a školení členů, instruktorů, trenérů, ke schůzím a pravidelnému setkávání členů jednoty. Zájem mají dále i o budovu číslo 23, která je ve velmi špatném stavu a mají jí scházet okna i dveře, stavební výplně je nutné opatřit mříží, střešní krytina je porušená atd.

Objekt by TJLO opravila na vlastní náklady a využila ho jako sklad materiálu určený pro opravu terčovnic lukostřelby a výplně terčovnic.

Poslední žádostí byl dotaz na možnost parkování a úschovy dračí lodě. TJLO se zaměřuje, jak již bylo řečeno, na práci s nevidomými sportovci. Vznikla na začátku roku 2011 a společně s ním spustila i projekt Blind Sportsmen Opava Cezch Republic. Dnes TJLO zahrnuje oddíly airsoftu, horské cyklistiky, atletiky, sportovního lezení, dračích lodí, raftingu a běžeckého lyžování, přičemž některé ze zmíněných oddílů jsou ve světě unikátem.

Členové se přitom neúčastní pouze vrcholových sportovních akcí pro nevidomé, ale často soutěží i se svými zdravými kolegy.

Za sousedy budou mít divadlo i Sundance

„Sport hraje důležitou roli při změně myšlení mění způsob, jakým lidé se zdravotním postižením vnímají sami sebe, a pomáhá jim získat sebedůvěru," říká na stránkách předseda TJLO Aleš Procházka a dodává: „Naším cílem je rozšířit působení sportu na co možná nejvíce lidí. To znamená, že nabízíme co nejvíce přístupné sportovní a pohybové aktivity a činnosti v různých formách, od rekreačních až po vrcholové soutěže."

A koho budou mít v případě, že jim dá radnice zelenou, za sousedy?

V současnosti jsou kasárna využívána zejména ve střední a vrchní části. Po rekonstrukci několika objektů zde má nové sídlo společnost Sundance zabývající se montáží a prodejem jízdních kol. Slezské divadlo pak využívá jednu z budov jako sklad a depozitář. Slezská univerzita tu má poté mít knihovnu a archiv a v rámci dlouhodobé nájemní smlouvy se rovněž zavázala k rekonstrukci této nemovitosti.

Další bude používat Policie ČR k parkování a pro jiné své potřeby. „V současnosti je navíc jednáno s dalšími zájemci o využití objektů a pozemků, kdy se jedná například o společnostech zabývajících se logistikou," doplňuje mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

Kasárna dostalo město zadarmo

Připomeňme si jen, že otazníky nad osudem areálu Dukelských kasáren se vznášejí opravdu již dlouho.

Po zrušení povinné vojenské služby se armáda kasárna rozhodla opustit a přenechat je v roce 2007 zdarma městu Opava. Magistrát měl velké plány, ale projekty vyhořívaly jeden za druhým, jakoby nikdy ani životaschopné nebyly. Jedním z nejznámějších záměrů byl plán na zbudování zahraniční univerzity.

Posléze město nabízelo kasárna dokonce i filmařům. Část veřejnosti se navíc zaobírala myšlenkou, proč sem nepřestěhovat kanceláře magistrátu. Jak již bylo řečeno, nic z toho nevyšlo. Místo jednoho velkého megaprojektu to tak nyní vypadá, že bude mnohem realističtější a úspěšnější areál zaplnit a oživit řadou menších, na sobě nezávislých projektů.