V upraveném domku s pečlivě zastřiženým trávníkem žijí manželé Anna a František Hackenbergerovi. Domek koupili před sedmi lety, opravili a těšili se na klidný důchod. Jenže obyvatelé druhé části dvojdomku, rodina Baskakova, mají o životě trochu jiné představy. Nahodilý návštěvník se děsí toho, že jejich zchátralé obydlí se každou chvíli zřítí k zemi. To ale není vše. Baskakovi mají dřevěný venkovní záchod, který od záchodu souseda dělí jen zeď. Navštívit tuto „toaletu“ je pro silné nátury. Přetékající výkaly na hliněnou podlahu a zápach vám spolehlivě zvedne žaludek. „Je to šílené. Nemůžeme to dýchat, navíc Baskakovi nemají v domě odpady, tak vylévají veškerou vodu do sklepa a my máme ve sklepě z vlhkosti plíseň. Bojíme se i opravit část střechy, protože ta jejich by spadla, elektrikáři nám řekli, ať si dům necháme pořádně pojistit, protože od nich to může celé vyhořet. No prostě hrůza a to tam v takových podmínkách s nimi žije sedmileté dítě,“ říkají zoufale Hackenbergerovi.

Za hlavu se chytá i majitel sousední novostavby Petr Koller, kterému se na jeho pozemek valí odpadky, jež Baskakovi vynášejí před dům. A to nemluví o přemnožených potkanech. Baskakovi to ale vidí jinak. „Spravovat se to bude, jen co se přítel vrátí z Německa, právě mu jdu volat. WC čistíme a odpadky také vyvezeme. Kde na to ale máme vzít peníze, jsme na sociálkách, tak co po nás chcete?“ říká Renata Baskakova, zatímco její otec nad nářky souseda jen mávl rukou.

Hackenbergerovi zorganizovali petici, kterou podepsali všichni sousedé, obcházejí úřady, léta hledají pomoc. „Byli tu dvakrát úředníci z našeho městského úřadu. Dali Baskakovým termín, dokdy mají ten bordel uklidit, ale bez výsledku. Pak mi na úřadě řekli, že s tím nic nenadělají,“ krčí rameny pan František a v rukou drží lejstra, jimiž si dopisuje s úředníky MěÚ ve Vítkově. Z odpovědi podepsané Hanou Vaculovou z odboru výstavby a územního plánování vyplývá, že úředníci se byli na místě podívat a stížnost Hackenbergerových považují za oprávněnou. To je vše. Jedna z úřednic na dotaz redakce odpověděla, že informace podává jen vedoucí odboru a ta je na školení. „Mohu vám říci pouze to, že tento případ řešíme,“ podotkla úřednice.