Čtvrtek 26. října byl toho důkazem. Hlavním hitem zabelkowských trhů byl samozřejmě sortiment dušičkového zboží, ale také zelenina, a to brambory a zelí ve všech podobách. K mání však byla třeba i vzduchová puška. Spojovatelem všeho měly být pak podstatně nižší ceny než v Česku za totožné zboží.

Dvacetikorunové parkovné je zanedbatelné. Plné parkoviště, v povzdálí zaparkované čtyři autobusy, ať už z Palkovic nebo Ženklavy, byly předzvěstí toho, že na populárních trzích bude narváno. A bylo.

Rozsvícení vánočního stromu v Opavě v roce 2022.
Vánoční trhy v Opavě přinesou letos nálož novinek. Jak bude jarmark vypadat

„Na to, že je čtvrtek, tak lidí je tady dost. V úterý tu byla i televize z Česka,“ hlásí nám Bartek Jamlek, provozovatel stánku se zeleninou, který sousedí přímo s parkovištěm. Na dračku šly jeho brambory. „Domácí, nejlepší na trhu,“ upozorňuje.

Kilo prodává za 12 korun, s větším množstvím cena klesá. Patnáctikilový pytel přijde na 180 korun. V nabídce má i krouhané zelí. To prodává v desetikilových sáčcích za stovku. „Mám už tady i hotové,“ ukazuje na kyblíček kvašené pochoutky. Pětilitrový obsah vyjde na 110 korun.

Havířov hokej a ceny občerstvení, říjen 2023.
VIDEO: Při fandění vyhládne. Za kolik se v Havířově na hokeji občerstvíte?

Nechme ale potraviny, potravinami a pojďme se podívat na dušičkový sortiment. Nabídka je opravdu pestrá, i když některé vazby mají pořádný nádech kýčovitosti. Velký květináč chryzantém vyjde na 130 korun. Logicky čím menší, tím levnější. Docela dost na dračku jsou dušičkové věnce. Tady se cena pohybuje od 130 do 350 korun. Samostatnou kapitolou jsou ty umělé. V tomto stylu narazíte i na kytici za 1 500 korun.

Hlavním hitem trhů v polském Zabełkówě bylo dušičkové zbožíHlavním hitem trhů v polském Zabełkówě bylo dušičkové zbožíZdroj: Deník/Roman Brhel

„Je pravdou, že věnce mají v Polsku levnější. Ale přijde mi, že některé mají k přírodní vizáži daleko,“ přidala svůj postřeh paní Otipková z Opavy. „U nás u Weisse je to dražší, ale za mě kvalitnější. A taky různých rozměrů, což mi vyhovuje,“ doplnila.

Kabelkový veletrh 2022 v Opavě.
Do Opavy se vrací dobročinný Kabelkový veletrh. Lidé už mohou nosit kabelky

K dušičkám patří svíčky, ať už olejové, parafinové nebo ty na baterku. V Zabełkówě šly na dračku všechny typy, nejvíce ty za 12 korun. Lidé je brali po kartónech. Množstevní slevy byly velkým obchodním tahákem.

Podívejte se na ceny dušičkového zboží:

Ale Zabełków, to nejsou jenom dušičky a zelenina. Ryby, sladkosti, ovoce, koláče i maso jsou tady velmi vyhledávaným artiklem. Například kilo krkovice bez kosti vyšel ve čtvrtek na 129 korun za kilo. „Maso tady neberu. Ale ryby ano. Dnes tu dobře vycházejí i žampióny,“ ukazovala nám paní Otipková na stánek u silnice. Mimochodem žampióny byly za 60 korun kilo.

Trhy v polském Zabělkově.
Češi berou polské trhy útokem. Hlavním důvodem je cena a pestřejší výběr

Jen tak pro zajímavost, v Zabełkówě koupíte na trzích i vzduchovou pušku. „O vzduchovku zájem nemáme, ale nakupujeme tady oblečení. Prý je to polská výroba, žádné Turecko,“ svěřila se zase paní Hana, která žije v Bohumíně.

Pokud vás nakupování unaví, ve stánku přes cestu si můžete za 110 korun koupit grilovanou klobásu. Pozitivem na nakupování v polském Zabełkówě je fakt, že ceny u zboží jsou pro lepší přehled uváděny i v korunách.