Ačkoliv Památka zesnulých připadá na sobotu 2. listopadu, už v průběhu týdne vyráží na hřbitovy řada lidí. To komplikuje nejen dopravu, ale s větším množstvím návštěvníků souvisí také větší množství odpadu.

S dopravní situací vypomáhají jak policisté, tak městští strážníci. „Policisté budou ve spolupráci s městskou policií a obecními úřady přijímat v inkriminované době a na daných místech opatření, budou dohlížet na bezpečnost provozu. Žádáme také návštěvníky hřbitovů o shovívavost a ohleduplnost při parkování,“ konstatuje mluvčí opavské policie René Černohorský s tím, že důraz bude kladen také na kontrolu případné majetkové trestné činnosti. Lidé by si neměli v autech nechávat mobily, kabelky a cennosti, které přitahují pozornost zlodějů. Často se také stává, že si věci položí na hrob a na okamžik se vzdálí třeba ke kontejneru. I tato chvíle lapkům ke krádeži stačí. „Pokud občané zaregistrují podezřelé jednání, ať se obrátí na linku 158 nebo tuto skutečnost sdělí přítomným policistům,“ dodává. Hlídky se zde pohybují přes den i v noci a kromě výše zmíněných úkolů se samozřejmě také snaží eliminovat krádeže výzdoby hrobů.

Dušičky na hřbitově v Opavě-Jaktaři

V pohotovosti jsou také technické služby. „ Nejenom větší množství odpadu, ale navíc je toto podzimní období spojené s padáním listí a větrným počasím, proto také probíhá intenzivnější úklid a údržba celého areálu hřbitova, a to mimo jiné i proto, aby se snížila rizika požáru. Na místa, kde se klade větší množství svíček, se umisťují speciální nádoby, které chrání před znečištěním voskem,“ sdělila tisková mluvčí Opavy Lada Dobrovolná.

Dušičkové období nepodceňují ani v Městském dopravním podniku Opava (MDPO). „V případě potřeby jsme připraveni vypravit posilový spoj, dispečer bude v pohotovosti, řidiči budou hlásit, jestliže již kapacita vozů nebude dostačující. Avšak za poslední dva roky nebyl k posilovému spoji důvod,“ říká dopravě-technický náměstek MDPO Jan Štěrba.

Prodloužená je také otevírací doba, například Městský hřbitov Opava má své brány otevřeny od 7 do 22 hodin až do 3. listopadu. Ostatní opavské hřbitovy jsou po celý rok otevřeny neomezeně.