Den spojený s Památkou zesnulých je důvodem pro pozůstalé k návštěvě hřbitovů a zapálení svíček na hrobech svých blízkých. Desítky aut na parkovištích, často nepřehledný zmatek a velká koncentrace lidí je ale také lákadlem pro různé zloděje.

„Policie České republiky přijala v minulém a tomto týdnu opatření, kterým posílila svoji kontrolní činnost na hřbitovech jak v Opavě, tak i okolních obcích. Hlídky monitorovaly jednak pohyb osob a jednak kontrolovaly auta.

Během uplynulého týdne jsme žádné vloupání do auta ani jinou trestnou činnost v souvislosti s Dušičkami nezaznamenali,“ řekl Regionu tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský.

Podotkl, že policie se zaměřila hlavně na vykrádání aut na parkovištích a také na krádeže přímo na hřbitovech. „Z minulosti máme zkušenosti, že se přímo z hrobů kradou věnce, květiny a další předměty, které se pak objevují na stáncích u některých prodejců. Proto kontrolujeme hřbitovy a jejich okolí i během nočních hodin,“ doplnil Černohorský.

Pokoutnými prodejci, ale vlastně všemi stánkaři v okolí městských hřbitovů v Opavě, se zabývala také městská policie. Ta také po celý týden posílila hlídkovou činnost v těchto místech.

„Probíhají kontroly u prodejců i prostorů hřbitovů. Strážníci také procházejí hřbitovy před jejich uzavřením a s personálem jsou přítomni jejich uzamčení. Zatím nebyly zjištěny žádné problémy,“ popsala tisková mluvčí opavských strážníků Pavla Losertová.

Ona i Černohorský se shodli, že oproti předchozím rokům jsou letošní Dušičky klidné. To, že policisté kontroly provádějí, nám potvrdili v pondělí dopoledne někteří z prodejců, kteří mají stánek přímo před Městským hřbitovem v Opavě.

„Policisté nás kontrolují i dvakrát denně,“ uvedl jeden z nich, Pavel Bernard.