Ti, kteří se na ně nevypravili o uplynulém víkendu, se je chystají navštívit v těchto dnech. V pohotovosti tak budou zejména pracovníci technických služeb, kteří dohlížejí na úklid jednotlivých hřbitovů, policisté jsou připraveni korigovat dopravu i zamezovat případným krádežím výzdob z hrobů.

Na příval cestujících se chystá i opavská městská hromadná doprava.

Hřbitovy budou otevřeny déle

Správa hřbitovů spadá ve městech v okrese pod příslušné technické služby (TS). Ty opavské jich mají na starosti celkem osm. „Městský hřbitov bude mít prodlouženou otevírací dobu. Až do neděle 5. listopadu bude přístupný od 7 do 22 hodin. Provozní doba na těch ostatních není uváděna, neboť se na noc nezavírají,“ vysvětlil provozně technický náměstek TS Opava Martin Girášek.

Jen z již zmíněného největšího hřbitova v Opavě se pak v období Dušiček odveze až 30 tun nejrůznějšího odpadu. „V průběhu celých svátků Památky zesnulých budou pracovníci na hřbitovech již tradičně provádět častější výsyp odpadkových košů a odvoz maloobjemových kontejnerů, stejně jako úklid spadaného listí, vyhořelých svíček a podobně. A to až do té 22. hodiny,“ doplnil.

Větší počet popelnic a navíc jeden kontejner umístí na hřbitovech pracovníci hlučínských TS. „Provoz zajišťujeme na hřbitově městském a na Březinách. Rozmístíme více nádob na odpad a u vchodu na městský hřbitov z ulice Ostravské také jeden kontejner.

Odvoz odpadků budou pracovníci provádět denně. Oba hřbitovy budou i déle otevřeny až do 5. listopadu do 20 hodin,“ informoval jednatel hlučínských TS Roman Šťastný. A brány hřbitova zůstanou otevřeny déle než obvykle také v Hradci nad Moravicí, i tady pak bude umístěno více odpadkových košů.

U hřbitova v Kateřinkách se opravuje kanalizace

Na možné dopravní komplikace by se měli připravit řidiči, kteří mají v plánu vyrazit na hřbitov v Opavě – Kateřinkách. V ulici Filípkova, kterou lidé při návštěvě hřbitova využívají právě k parkování vozidel, se totiž opravuje kanalizace.

Nejedná se o akci města, nýbrž Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava. „Rekonstruuje se zde kanalizace v délce padesáti metrů. Termín dokončení je stanoven na 10. prosince, ale podle stavbyvedoucího by mohlo být hotovo v tomto týdnu. Auta z Ratibořské zde přijet i parkovat mohou, z ulice Vrchní se ale nedostanou.

O tomto víkendu 4. a 5. listopadu má být silnice opravena,“ uvedl Roman Konečný z opavského magistrátu.

Krádeží o Dušičkách přibývá

Květinová výzdoba, lampy, svícny nebo dekorace. To je jen zlomek toho, co jsou schopni lidé ukrást přímo na hřbitově. A v období Dušiček samozřejmě takových případů přibývá.

„Společně s městskými policisty provádíme kontroly a každoročně v tomto období posilujeme hlídky. Kromě krádeží řešíme také dopravní situaci,“ pokračuje tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský s tím, že může docházet ke kolizním situacím, problémům s průjezdností a parkováním. „Byli bychom samozřejmě rádi, kdyby lidé hlásili jak krádeže na hřbitovech, tak i podezřelý pohyb lidí,“ uzavřel.

Zvýšenou kontrolu na hřbitově a v okolí potvrdila také tisková mluvčí Městské policie Opava Patra Wittek Stonišová. „Přivítali bychom, kdyby obyvatelé okolních domů v této době parkovali svá vozidla na jiných parkovištích, čímž mohou přispět k předcházení porušování pravidel silničního provozu při parkování v bezprostřední blízkosti hřbitovů,“ uvedla Stonišová.

Jak zmínila, dále by chtěli občany upozornit, aby na hřbitovech byli obezřetní, hlídali si své osobní věci a nezapomínali na to, že uzamčením vozidla nejsou jejich věci v bezpečí.

Lidé nechtějí žádné módní excesy, tvrdí floristka

Dušičky se kvapem blíží. Někteří zamířili na hřbitovy už během uplynulého víkendu, jiní návštěvu nechávají přímo na čtvrtek anebo následující sobotu a neděli. I proto jdou květinové ozdoby stále na dračku. O tom, jaké jsou letošní trendy, jsme si povídali s floristkou původem z Větřkovic Veronikou Šamárkovou.

„V období Dušiček podle mě nejsou očekávány žádné módní excesy. Z toho důvodu změny trendů nejsou tak výrazné, jako například u Vánoc, u nichž se barva většinou mění každý rok. Téměř každý zákazník bez rozdílu věku kupuje na hrob v prvé řadě hrnkové chryzantémy různých barev a odstínů či vřesy. V mém okolí je to většinou tak, že lidé důchodového věku uznávají spíše umělé a všelijak barevné vazby, což je většinou hotový dovoz z Polska,“ komentovala šestadvacetiletá floristka.

Jde o to, že lidé umělé kytice mohou uschovat, za rok se dají znovu vytáhnout a někteří je používají i celoročně. „Lidé středního věku preferují převážně živé a osobitější vazby z přírodních materiálů. V jiném případě jsou tyto vazby decentně doplněny umělými květy. Dále jsou velice populární nejrůznější vypichované mísy nebo věnečky z šišek, které jsou různě zdobeny a lidé je kupují především na malé hroby.

Nejčastějším přáním zákazníků je však alespoň u nás chvojová kytice lesní, což znamená kytice zdobená šiškami, staticí, lotosovým květem a různými dalšími přírodninami,“ pokračovala Veronika Šamárková.

„Já osobně preferuji přírodní materiály. Kytice a ostatní aranžmá jsou nejenže decentní, ale také cenově dostupnější,“ doplnila floristka, podle níž současné ceny oproti minulým letům zůstávají víceméně neměnné, případně reagují pouze na zvýšení cen vstupních materiálů.

Za věnec v autobuse platit nemusíte

Mnoho lidí vyrazí uctít památku zemřelých také autobusem či trolejbusem. Městský dopravní podnik Opava (MDPO) bude situaci sledovat, konkrétně ve čtvrtek 2. listopadu, na kdy letos Dušičky připadají, ale zatím o posílení dopravy na Městský hřbitov neuvažuje.

„Jde o pracovní den, kdy interval spojů na Městský hřbitov je co deset minut, proto zatím další přidávat nebudeme. Cestujícím však připomínáme, že ve vozidlech Městského dopravního podniku mohou jeden věnec nebo smuteční kytici přepravit zdarma,“ informoval ředitel MDPO Jaromír Walaski.