Letošní dušičkový týden byl na Opavsku klidný. Potvrzují to nejen policisté, ale také technické služby. Podle tiskového mluvčího opavské policie René Černohorského nezaregistrovali policisté zvýšený počet krádeží ani komplikace v silniční dopravě.

„Nezaznamenali jsme, že by přibylo vloupávání do aut nebo krádeží výzdoby z hrobů. Děkujeme lidem, že se chovali ohleduplně, vyšli si vzájemně vstříc, dbali pokynů a rad policistů a strážníků,“ uvedl Černohorský s tím, že lidé tentokrát nenechávali v autech cennosti, které by nabádaly zloděje ke krádeži.

Zatímco v období Dušiček byl městský hřbitov na Otické ulici otevřen od 7 do 22 hodin, od pondělí již pokračuje běžná otevírací doba.

„Letos bylo v období Dušiček odvezeno jen z Městského hřbitova na Otické ulici přes 35 tun nejrůznějších odpadků. Ve zmíněném období s prodlouženou provozní dobou byl našimi zaměstnanci prováděn úklid také v prodloužených směnách. Tedy denně až do 22 hodiny večerní,“ vysvětlil provozně-technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek.

V současné době již podle jeho slov probíhá úklid hřbitovů v běžném režimu. „Samozřejmě zejména pak opakovaný výsyp odpadkových košů a odvoz kontejnerů s hřbitovním odpadem, likvidace vyhořelých svíček, úklid a likvidace spadlých větví ze stromů. Dále provádíme běžný úklid papírků a jiných pohozených odpadů, hrabeme a odvážíme spadlé listí a podobně,“ pokračuje Girášek a dodává, že velkým přínosem byla v letošním roce vydatná pomoc jak Policie České republiky, tak Městské policie.

„Zejména co se týká organizace řízení dopravy v prostoru parkování motorových vozidel návštěvníků hřbitova na Otické ulici, ale také vlastními pochůzkami po areálu hřbitova,“ podotkl.

Nakonec zmínil, že v letošním roce naštěstí nenastala mimořádná událost jako občas v letech minulých. „To museli v areálu městského hřbitova zasahovat hasiči z důvodu vzniklého zahoření, způsobeného vznícenými svíčkami. V této souvislosti bych velice rád poděkoval návštěvníkům městského hřbitova za dodržování hřbitovního řádu a ohleduplnost k ostatním spoluobčanům,“ uzavřel.