Ačkoli Památka zesnulých připadá až na středu 2. listopadu, už v průběhu státního svátku a nadcházejícího víkendu vyrazí na hřbitovy řada lidí. Již tradičně tak bude prodloužena provozní doba hřbitovů.

Například Městský hřbitov v Opavě bude mít od pátku 28. října až do čtvrtku 3. listopadu své brány otevřeny od 7 do 22 hodin. Ostatní opavské hřbitovy jsou po celý rok otevřeny neomezeně.

„Budeme mít posílené směny co se úklidů týká. Až do večera jsme připraveni vyvážet kontejnery a koše, aby byly návštěvníkům hřbitovů k dispozici," poznamenal provozně-technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek.

ZAPARKOVAT AUTO? PROBLÉM

Velké potíže činí během Dušiček doprava, a to především v blízkosti hřbitovů. Zaparkovat automobil přímo před tím městským v Opavě bývá prakticky nemožné, a proto by měli řidiči auto odstavit raději jinde a zbytek cesty dojít pěšky.

„Každým rokem registrujeme zvýšený počet vozidel, na cesty vyrážejí i takzvaní sváteční řidiči. Budeme se na dopravu hodně zaměřovat i v souvislosti s tím, že od 1. listopadu by měli mít řidiči přezuto na zimní pneumatiky. V nejvíce inkriminovaných časech budeme ve spolupráci s městskými strážníky dopravu u hřbitovů v okrese řídit," přiblížil „dušičkovou" činnost policistů a strážníků opavský policejní mluvčí René Černohorský.

Rovněž budou ve spojení se správci jednotlivých hřbitovů. „Provádět budeme také kontroly v souvislosti s drobnými krádežemi výzdob. Lidé by si v autech neměli nechávat cennosti, aby zamezili vloupání. Pokud by kdokoli zaregistroval něco podezřelého, měl by okamžitě kontaktovat linku 158," doplnil.

Ti, kdo k uctění památky svých blízkých nevyrazí autem, volí nejčastěji prostředky městské hromadné dopravy. V Městském dopravním podniku Opava (MDPO) situaci nepodceňují. „Už od pátku budeme mít v ulicích pohotovostní vozidlo, které bude vše monitorovat. Podle potřeby tak budeme moci posílit spoje," konstatoval ředitel MDPO Jaromír Walaski.