Jedním z nich byla také Jana Gélová z Opavy. Na hřbitov v Jaktaři zamířila během pátečního odpoledne. Jak sama tvrdí, je ráda, když má vše zavčas nachystáno.

„Na státní svátek je volno, takže se to doslova nabízelo. Mám radši, když hrob můžu dopředu nazdobit a v den Dušiček přijdu zapálit svíčku. Ono přece jenom Dušičky na hřbitovech mají svou specifickou atmosféru," vysvětlovala Jana Gélová a vzápětí ještě doplnila:

„Podobně jako já to patrně dělá spousta lidí. Svým způsobem to je společenská událost, protože zde potkáte známé, které jste třeba delší dobu neviděli, a máte možnost společně zavzpomínat a popovídat si."

Také na Městský hřbitov v Opavě během soboty a neděle proudily davy lidí. Ti mohli využít prodlouženou otevírací dobu. Až do čtvrtka je otevřeno od 7. do 22. hodiny. Ostatní opavské hřbitovy jsou otevřeny neomezeně.

Co se týká úklidů, směny posílily také technické služby. „Až do večera jsme připraveni vyvážet kontejnery a koše, aby byly návštěvníkům hřbitovů k dispozici," poznamenal provozně-technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek.

Napilno měli i stánkáři, kteří prodávali květiny a různé ozdoby na hroby. Už v průběhu minulého týdne tento sortiment převažoval například na trzích na Dolním náměstí. Ještě větší odbyt měli prodejci v okolí opavského městského hřbitova.

Například Pavlína Gálová nabízela zejména chryzantémy a ozdobné věnce. „Jsme tady od středy a zůstaneme zde až do této středy. Někteří jiní stánkaři tady ale budou prodávat i déle. Hlavní nápor kupujících se dostavil během státního svátku a víkendu. Myslíme si, že během příštího víkendu po Dušičkách už tolik lidí chodit nebude," uvedla Pavlína Gálová.

Její zákazníci mají největší zájem o chryzantémy, které jsou v tuto dobu nedílnou součástí většiny hrobů.

Během Dušiček jsou ve větším střehu také policisté. A to nejen kvůli krádežím na samotných hřbitovech či zaparkovaných autech. Například u Městského hřbitova v Opavě museli koordinovat dopravu. I přesto se vše obešlo bez potíží. „Musím říct, že jsme se s žádným problémem nesetkali," hodnotila tisková mluvčí Městské policie Opava Petra Stonišová.

V obdobném duchu se vyjádřil i také kolegové ze státní policie. „Samozřejmě na toto období se vždy důkladně připravujeme, ale průběh letošních Dušiček je prozatím klidný," doplnil tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.