Příznaky byly u obou pacientů shodné - uváděli zvýšenou teplotu, respirační potíže a bolest kloubů i svalů. Jejich vzorky byly odeslány do ostravského Centra klinických laboratoří mikrobiologie, parazitologie a imunologie. To je po vyšetření označilo jako pozitivní na obávanou chřipku.

Hospitalizace postižených však nutná nebyla a oba se pod dohledem Krajské hygienické stanice léčí v domácí izolaci. Pandemie zmíněné chřipky by Slezskou nemocnici zaskočit neměla. Její infekční oddělení mělo už dříve možnost zkoušet jako jedno z pěti pracovišť v republice vakcínu proti hrozící ptačí chřipce.

„Vakcína se projevila jako naprosto bezpečná. S ohledem na tuto skutečnost předpokládáme, že bychom mohli mít v rámci klinických studií jako jedno z prvních pracovišť přístup také k vakcíně proti novému kmenu chřipky,“ míní primář infekčního oddělení Petr Kümpel.

Opavská nemocnice má pandemický plán zpracovaný od roku 2004 v souvislostí s hrozící pandemií ptačí chřipky. Od této doby ho podle vývoje a doporučení světové zdravotnické organizace WHO stále aktualizuje. Pokud by pandemie nastala, byl by úvodní nápor soustředěn na infekční oddělení a nemocnice by podle vypracovaného scénáře postupně uvolnila další potřebné kapacity.

Primář Kümpel onemocnění virem H1N1 v žádném případě nepodceňuje a považuje ho za velmi nebezpečné. Bezvýhradně souhlasí též s výstrahou světové zdravotnické organizace WHO.

„Nárůst onemocnění prasečí chřipkou je očekáván na podzim, ale nám by větší riziko přineslo až výraznější rozšíření nákazy mezi českou populací. Musíme doufat, že většina případů bude mít dosavadní nekomplikovaný průběh. Komplikovaný s riziky lze očekávat u pacientů se srdečním nebo plicním onemocněním,“ dodává Petr Kümpel.