Kdyby hrály roli jen preferenční hlasy voličů, občanský demokrat Evžen Tošenovský by byl už potřetí hejtmanem Moravskoslezského kraje. Získal jich totiž nejvíce ze všech kandidátů. O deset tisíc více než jeho hlavní protivník – volební lídr sociálních demokratů Jaroslav Palas. Jenže jeho ODS volby v kraji celkově drtivě prohrála, takže slavit může rival z ČSSD.

Palas slaví, Tošenovský varuje

„Věděl jsem, že vyhrajeme. Že to bude o tolik, mě příjemně překvapilo. To vítězství je velice dobrý výsledek, a samozřejmě je to náš závazek vůči občanům Moravskoslezského kraje, abychom to, co jsme slibovali na mítincích, splnili,“ prohlásil Palas.

Evžen Tošenovský reagoval na prohru se svou typickou kamennou tváří a rozvahou. „Jako lídr jsem zodpovědný za výsledek. Snažili jsme se o maximum. Výsledek je dramatický, a to nejen pro tento kraj. Pro ODS je vážným signálem, že se celá republika obarvila do oranžova. Teprve čas ukáže, jak vážná věc se odehrála v této zemi,“ konstatoval exhejtman.

Pravici střídá levice

Kraj povedou stejné politické strany jako doposud. Zásadně se však změní směr. Pravici střídá levice. Volby totiž přinesly výrazné vítězství sociálních demokratů a drtivý propad občanských demokratů.

O dobrém výsledku mohou mluvit třetí komunisté. Lidovci prošli o fous. Protože ztratili tři křesla v zastupitelstvu, jejich lídr Pavol Lukša dnes hodlá nabídnout svůj post šéfa moravskoslezské KDU-ČSL. Propadákem jsou zklamaní zelení. Ti se do krajského zastupitelstva nedostali vůbec.

Kdo bude vládnout?

Kdo tedy bude příští čtyři roky v kraji vládnout? Pozice ČSSD je natolik silná, že si může vybírat koaličního partnera. Kdo to bude, zatím nikdo nechce říct. „Koalici uděláme s tím, kdo nám bude garantovat, že budeme moci realizovat to, co jsme slíbili na náměstích,“ stručně odvětil Jaroslav Palas.

ČSSD uspěla také v senátních volbách

Sociální demokraté uspěli také v senátních volbách. V Karviné mají hned po prvním kole svého senátora. Lékař Radek Sušil nahradí v horní komoře parlamentu stávajícího senátora Eduarda Matykiewicze z KSČM. Získal 53,34 procenta hlasů.

„Určitě jsem nečekal, že vyhraji hned v prvním kole. Samozřejmě, že mám obrovskou radost,“ řekl krátce po zveřejnění výsledků voleb Sušil, který svůj úspěch přičítá poctivě vedené předvolební kampani. Ve Frýdku-Místku, v Ostravě- městě a v části Novojičínska se o víkendu bude konat druhé kolo senátních voleb.

V Ostravě-městě se utkají z prvního kola vítězný Petr Guziana (ČSSD) s Václavem Roubíčkem (ODS), ve Frýdku- Místku vítězná Eva Richtrová (ČSSD) s Františkem Kopeckým (ODS). V části Novojičínska budou lidé volit mezi zatím vítězným Jiřím Lajtochem (ČSSD) a Eduardem Sohlichem (ODS).

Mirka Chlebounová, Martin Pleva

Palas: Věděl jsem, že vyhrajeme, ale ne, že o tolik

Pravděpodobně budoucí hejtman Jaroslav Palas tušil, že sociální demokraté volby vyhrají, náskok, s jakým převálcovali ODS, ho příjemně překvapil.

Čím si vysvětlujete takový volební úspěch?

V průběhu volební kampaně jsme absolvovali 160 mítinků s lidmi. Z toho, co říkali, jsem věděl, že volby vyhrajeme, samozřejmě, že se nedalo odhadnout o kolik. Záleželo také na volební účasti. Chtěl bych proto poděkovat našim voličům, že přišli k volbám a odevzdali nám hlasy. Je potřeba zdůraznit, že ten boj nekončí, ale že skončí až za týden, druhým kolem senátních voleb. Prosím občany, aby přišli určitě podpořit kandidáty sociální demokracie. To vítězství přes dvaačtyřicet procent je velice dobrý výsledek, a samozřejmě je to náš závazek vůči občanům Moravskoslezského kraje, abychom to, co jsme slibovali na mítincích, splnili.

Čím to, že jste zvítězili s takovým velkým rozdílem?

Nám se podařilo rozbít mýtus krajské ODSv Moravskoslezském kraji a mýtus Evžena Tošenovského tím, že jsme vysvětlili občanům, že to nebyla ODS, kdo zajistil prosperitu Moravskoslezského kraje, ale že to byly vlády sociální demokracie. Ty sem přivedly investiční pobídky, začaly za pomoci našich starostů a primátorů realizovat průmyslové zóny. Mohou za to, že do kraje přišel příliv investic a že tu byl po určitou dobu zachován sociální smír. Jde také o to, že lidé nelibě vnímají politiku centrální vlády, kdy jsou zaváděny poplatky ve zdravotnictví. Přitom naprosto zbytečně, když systém má přebytky. Vyzkoušeli si dva roky vlády ODS, a to byl důvod, proč šli k volbám a dali nám své hlasy.

Máte představu o tom, s kým vytvoříte na kraji vládnoucí koalici?

Koalici uděláme s tím, kdo nám bude garantovat, že budeme moci realizovat to, co jsme slíbili na náměstích. Tedy zrušení poplatků v krajských nemocnicích, to, že se nebudou privatizovat krajské nemocnice, a že fakultní nemocnice zůstane klenotem.

Mirka Chlebounová

Tošenovský: Výsledek voleb je dramatický

Lídr občanských demokratů Evžen Tošenovský byl v sobotu večer znatelně vyčerpaný předcházející volební kampaní. Vítězný konec pro něj ale neměla. Po osmi letech přišel o křeslo hejtmana Moravskoslezského kraje. Nakřáplým, ale vyrovnaným hlasem konstatoval, že uznává porážku a těší se, až doma zaleze do postele a dá si horký čaj se slivovicí na spravení.

Jak vnímáte výsledek voleb?

My samozřejmě konstatujeme, že jsme tyto volby prohráli. Snažili jsme se o maximum. Výsledek je dramatický, a to nejen pro tento kraj. Pro ODS je vážným signálem, že se celá republika obarvila do oranžova. Teprve čas ukáže, jak vážná věc se odehrála v této zemi.

Do třetice jste na křeslo hejtmana nedosáhl…

Je to pro mě určitý paradox – jako stranický lídr jsem vyhrával volby ve chvílích, kdy tento kraj zažíval horší časy. Teď, když se mu vede dobře, prohrávám. Rozhodli ale občané, my na tom nic nezměníme.

Budete vyjednávat s ČSSD o případné velké koalici?

My v tuto chvíli nejsme ti, kteří by něco nabízeli. Pokud se na nás někdo obrátí, tak budeme jednat. Na tahu je ale sociální demokracie jako vítěz voleb. Rozhodnutí je na ní. Já nebudu ani v našem vyjednávacím týmu. Nejsem už ve hře.

Co tedy budete nyní dělat? Jaké máte nejbližší plány?

Přes média nebudu vzkazovat své plány a vize do budoucna, se ženou jich ale máme určitě hodně. Život je tak pestrý, že si však nedovedu plánovat úplně vše. Nemůžu zkrátka nic vyloučit. V nejbližších dnech se každopádně budu kurýrovat v posteli. Dám si čaj s medem a slivovicí, protože jsem během kampaně přišel o hlas.

Martin Pleva

Senát: Guziana je nadšen, Roubíček mluví o masakru ODS

V prvním kole senátních voleb v Ostravě-městě a v části okresu Opava vyhrál lékař Petr Guziana (ČSSD) s 39,27 procenta hlasů. Příští týden se utká se stávajícím senátorem za ODS Václavem Roubíčkem. Ten získal 28,5 procenta hlasů.

Vítěz Guziana byl výsledky nadšen, druhý v pořadí Roubíček očekával lepší výsledek, ale vzhledem k „volebnímu masakru“ ODS si myslí, že dopadl docela dobře.

„Děkuji těm voličům, kteří mi dali svůj hlas. Chtěl bych je požádat, aby přišli k volbám ve druhém kole. Pana Roubíčka považuji za silného soupeře. Budeme pokračovat v tom, co jsme dělali před prvním kolem, to znamená v kontaktní kampani. Budeme chodit mezi lidi, oslovovat je, ne pouze shlížet z billboardů,“ uvedl Guziana.

Své prvenství v prvním kole považuje za vítězství týmu. Je to i díky politice ČSSD, která je blíže obyčejným lidem. Také možná tím, že se tady dvaatřicet let v ostravské fakultní nemocnici starám o obyvatele, o svátcích i o víkendech, že mě znají i díky profesi lékaře,“ míní Guziana.

Chystá se oslovit voliče hlavně kontaktní kampaní. Zda bude kontaktovat neúspěšné kandidáty, například europoslankyni Věru Flasarovou z KSČM, aby požádala svoje příznivce o hlasy pro něj, Guziana zatím neví.

„Po konzultaci s týmem povedeme jednání, tohle je věc „velkých hochů“,“ reagoval Guziana. Výsledky krajských i senátních voleb negativně vnímá jeho soupeř ve druhém kole, stávající senátor Václav Roubíček (ODS).

„Sociálním demokratům se podařil díky agresivní kampani, v níž vnutili lidem celostátní politiku, doslova volební masakr ODS. Pan Tošenovský se stal obětí celostátních témat a neskutečných rozporů ve vedení ODS a jeho afér. A také toho, že ODS dostatečně nevysvětlila lidem, co vlastně chce, a jak je to s poplatky ve zdravotnictví,“ konstatoval Roubíček.

V senátních volbách očekával sice lepší výsledek, ale ve vlně, která smetla v zemi pravici, si myslí, že dopadl ještě docela dobře. „Budu pokračovat v korektní, pozitivní kampani. Jestli stranické vedení osloví poražené kandidáty a požádá je o moji podporu, to se ukáže, je to záležitost jejich další strategie,“ řekl Roubíček.

Jak dopadli další kandidáti:

Věra Flasarová (KSČM) 15,55 procenta
Norbert Havlík (KDU-ČSL) 6,59 procenta
Alois Dlouhý (Nezávislí) 5,93 procenta
Blanka Štěpánová (Nezávislí demokraté) 4,13 procenta