Podle námi oslovených prodejců by žádné komplikace v souvislosti s EET nastat neměly. Někteří totiž pokladnu ještě letos mít nemusí, jiní do EET nespadají vůbec a ti, kdo si pokladny pořídili, systém vítají.

Pravidelně se lze na trzích setkat například se stánkem Charity Opava. V něm ale pokladnu nenajdete. „Nás se elektronická evidence tržeb týkat nebude, protože jsme nezisková organizace, která nebyla zřízena za účelem podnikání. Příjmy, které Charita generuje, nejsou předmětem EET, a rozsah příjmů z naší vedlejší doplňkové činnosti jako třeba pronájmu nemovitostí, je z EET vyloučen," řekla ekonomka Charity Opava Marie Zezulková.

Na opavských trzích narazíte i na prodejce, kteří sice do EET spadají, ale letos ještě pokladnu mít nemusí. „Naše pojízdná prodejna spadá až do třetí vlny, protože jsme prvovýrobci. Tržbu tedy budeme elektronicky evidovat až od příštího roku," vysvětlil Lubomír Hluchý, který na opavské trhy přiváží zabijačku z Větřkovic.

Jsou však i tací, kteří si pokladnu pořídili s předstihem.

„Jsme pěstitelé, a proto spadáme až do třetí vlny. I přesto jsme dvě pokladny pořídili a na EET najíždíme už nyní. Vítám to, protože tak budeme mít lepší přehled o tom, co přesně prodáme," konstatoval Jan Weiss, jehož zboží z otického Zahradnictví Weiss si mohou lidé zakoupit jak na velikonočních, tak i na farmářských trzích.

Problém by podle něj neměl být ani s bezdrátovou sítí, která je k funkčnosti EET zapotřebí. „Bylo to první, co jsem řešil. Aktuálně vím, že město vše projednává tak, aby signál na trzích byl. Ale k pokladně se dají dokoupit data i za pětašedesát korun měsíčně. Sice asi internet nebude úplně rychlý, ale na EET to myslím postačí," nastínil Jan Weiss, jak předejít možnému výpadku wifi.