O prázdninách připravila radnice hned několik akcí, a to pod souhrnným názvem Opavské léto zábavy. Na 10. července se chystá country show za Slezankou, 14. srpna ožije Ptačák v rytmu swingu.

Slezská metropole ale opět okusí třeba i atmosféru Atletického cirkusu, několika promítání letních kin, nebo návštěvu Pony expresu. A jak to vypadá, tak z vratných kelímků se zatím žádná velká tradice nestane.

Je to na prodejcích

Magistrát v letošním roce jen přistoupil k tomu, že prodejcům vratné kelímky doporučil.

„Je to vzhledem k menší „velikosti“ jednotlivých akcí. Podle reakcí by se měly objevit nejspíše jen na akci Ptačák v rytmu swingu. Služba vratných kelímků tedy bude v režii prodejce,“ upřesňuje Martin Kůs z tiskového oddělení Hlásky.

Když ve zmíněném roce 2019 město kelímky na zálohu poprvé testovalo, ihned se zrodila myšlenka, že si radnice nakoupí své vlastní obaly, které by pak dominovaly i vánočním či velikonočním trhům. Pozitivní je, že tato vize pořád existuje.

„Ano, je stále aktuální, nicméně vzhledem k nejisté sezoně s ohledem na těžko předpokládaný vývoj situace s koronavirovým onemocněním zatím nebyla realizována,“ přibližuje.

Nepořádku méně, účet vyšší

Každá mince má dvě strany, což platí i u vratných kelímků. Systém se podle magistrátu osvědčil, ale jen zčásti.

„Z pohledu ekologie a čistoty města ano. Právě v tom, že nebylo třeba uklízet tolik poházeného nepořádku. Z hlediska ekonomického ale nebyl tak přínosný, snížené náklady na úklid byly doplněny o náklady spojené s dopravou a mytím kelímků,“ říká Martin Kůs. Ještě dodejme, že použité kelímky pracovníci města odebírali a čisté zase dodávali prodejcům, na myčku je vozila specializovaná firma.