Turistické informační centrum (TIlC) Krnov se chystá na příští sezonu. Počítá s rozšířením nabídky dopravních prostředků k výpůjčce. K šesti koloběžkám přibyla tři elektrokola. První bylo pořízeno z projektu „Udržitelná mobilita Krnov 2017“ a další dvě z programu „Podpora turistických informačních center v Moravskoslezském kraji pro rok 2017“.

„Díky tomuto programu jsme získali také nabíjecí stanici pro elektrokola. Ta ale bude sloužit veřejnosti až po zprovoznění nových prostor TIC Krnov v Hobzíkově ulici, což by mělo být pravděpodobně v polovině příštího roku,“ řekla Zuzana Pavlusová z TIC Krnov.

Do konce roku posílí krnovskou půjčovnu další čtyři elektrokola, která TIC získá formou zápůjčky od Moravskoslezského kraje. „Elektrokola jsou první vlaštovkou na naší cestě mezi Smart Cities, tedy chytrá města.

V oblasti dopravy chceme, aby nejen v našem městě, ale i jeho okolí mohli bezproblémově a ekologicky cestovat jak návštěvníci našeho regionu, tak jeho obyvatelé. Zaměříme se proto na pořízení dalších dobíjecích stanic pro elektrokola, elektrokoloběžky i elektromobily,“ doplnil místostarosta Krnova Jan Krkoška.

Pracovníci krnovského TIC elektrokola půjčují po složení vratné kauce tisíc korun a předložení občanského průkazu. Samotné půjčovné je zdarma, protože při odevzdání elektrokola zpátky do TIC se kauce vrací. Elektrokola je možné si zarezervovat v TIC na krnovském náměstí.

V opavském okrese se půjčování elektrokol setkává v posledních letech se stále větší oblibou. Jedním z míst, kde si lze elektrokolo vypůjčit, je například velkohoštická společnost Cyklonovák. „Půjčujeme je už pět let a můžu říci, že zájem rok od roku stoupá. Hlavně to slouží pro lidi, kteří si chtějí elektrokolo pořídit, tak aby měli možnost si jej vyzkoušet.

Je ale lepší si kolo dopředu na našem webu rezervovat,“ poznamenal majitel Petr Novák. Ruku v ruce s elektrokoly však jdou i nabíjecí stanice.

Na Opavsku se nacházejí například v Opavě ve vnitrobloku ulic Masařská a Drůbeží trh a od září také třeba ve Slavkově u tamního Domu služeb. Nabíjecí stanici finacovala Místní akční skupina Opavsko.

„Jde o klasickou zásuvku na 220 voltů. Klíče se dají půjčit na obecním úřadě nebo v Srdeční cukrárně,“ uvedl starosta Slavkova Vladimír Chovanec s tím, že do budoucna plánuje obec systém otevírání pomocí zaregistrovaného mobilního čísla.