Opavský magistrát zase nakupuje energie jednou ročně.

„Opava nakupuje energie od roku 2012 na Českomoravské komoditní burze Kladno. Loni v srpnu na tomto trhu znovu získala necelých 17 tisíc megawatthodin zemního plynu a téměř 10,5 tisíce megawatthodin (MWh) elektřiny na příští rok a meziročně ušetřila 1 milion a 700 tisíc korun," upřesňuje Jiří Elbl, vedoucí oddělení správy a evidence budov opavského magistrátu.

Tímto způsobem se neřeší pouze energetická spotřeba Hlásky, ale také dalších úřadů a příspěvkových organizací. „Takto se pokrývá spotřeba škol, divadla, Městského dopravního podniku nebo Technických služeb Opava," říká náměstek primátora Dalibor Halátek s tím, že do hromadného nákupu energie je zapojeno šestatřicet organizací.

Opakovanými nákupy na komoditní burze v letech 2012, 2013 a 2014 už opavská radnice snížila náklady na energie o 10 milionů korun.

Domácnosti zkoušejí aukce

Ušetřit na energiích zkoušejí také domácnosti. Opavský magistrát v minulosti podpořil společnost eCENTRE, která prostřednictvím měsíčních aukcí hledá nejlevnějšího dodavatele. V letech 2013 a 2014 se na tuto společnost obrátilo přes 400 domácností z Opavy, které ušetřily více než 4 miliony korun.

Elektronických aukcí se účastní také okolní města a vesnice, ve kterých místní obyvatelé stejně jako Opavané ušetřili na neregulované části energie v průměru dvacet procent. Mezi města a vesnice, které nabídly občanům možnost zapojit se do e-aukce, patřily například Bolatice, Bohuslavice, Vítkov, Nové Sedlice, Hrabyně nebo Budišovice.

Aukce se uskutečňují jednou měsíčně. I když počáteční zájem opadl, první letošní aukce dopadla podle zástupců společnosti eCENTRE nad očekávání.

„V zemním plynu se podařilo ušetřit přes 26 % oproti aktuálně platným ceníkovým cenám, tedy cenám pro rok 2015. Vysoutěžená cena je nejnižší za poslední období a lidé, kteří se do aukce zapojili, tak ušetří i tisíce korun ročně," říká Alice Mazurková, ředitelky marketingu a komunikace společnosti eCENTRE.

I v lednové aukci bylo osm domácností z Opavy. Všech osm zapojených rodin ušetřilo více než 20% ze soutěžitelných nákladů. U zemního plynu tvoří soutěžitelná, tedy státem neregulovaná část vyúčtování přibližně 75 - 80 % z celkové částky. Domácnosti z Opavy tak v průměru ušetří v příštích dvou letech skoro 9 tisíc korun.

„Právě nyní probíhá už čtvrté kolo sběru podkladů do aukce pro domácnosti v Bolaticích. Konkrétně je kontaktní místo otevřeno pro občany 18. a 25. února. Koncem února se mohou do aukce zapojit také občané Píště. Tam mohou občané přijít se svými dotazy a podklady na kontaktní místo 16. a 23. února," uzavřel Martin Valušek, obchodní partner eCENTRE.

Bolatičtí si podle všeho službu chválí. „Výsledky byly nad naše očekávání. Náklady zemního plynu šly dolů o 28,33% a elektřina dokonce o 38,65%. Veškeré další náležitosti přechodu k novému dodavateli vyřizovali bezplatně pracovníci pořadatelské společnosti. Pro mě to znamenalo akorát podepsat smlouvy s vítěznými dodavateli na kontaktním místě firmy v Opavě," uvedla Barbora Švagerová z Bolatic.