Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Elektronické cigarety? ČD: ano, MHD: ne

Opava - Třiadvacetiletá Martina Pánková z Ostravy, studující v Opavě, si koupila elektronickou cigaretu. Přestává totiž kouřit. Řeší ale problém: kde si cigaretu zapálit, a kde ne?

28.7.2012
SDÍLEJ:

Použít elektronickou cigaretu nelze kdekoliv. A to ani přesto, že vydává jen neškodnou páru. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

„Vzhledem k tomu, že se jedná jen o páru a nevychází z ní žádný škodlivý dým, myslela jsem, že by neměla nikomu vadit. Pak jsem se ale dozvěděla, že je to v některých hromadných dopravních prostředcích zakázané," podivovala se Denisa Pánková.

„Navíc vím, že v Opavě je to v trolejbusech složité celkově. Jednou mě přišel řidič osobně upozornit, že ten rohlík mám zkonzumovat doma a ne v trolejbuse. Bylo mi to docela trapné," vzpomíná. Stejná situace by se pravděpodobně odehrála, kdyby vytáhla elektronickou cigaretu. Ta se totiž v prostředcích Městského dopravního podniku v Opavě kouřit nesmí.

„Smluvní přepravní podmínky MDPO a. s. zakazují cestujícím kouřit ve vozidle. Toto ustanovení se vztahuje i na elektronické cigarety, přestože to není výslovně uvedeno," uvedl vedoucí provozu MHD Josef Kraus. Vzápětí ale dodal: „Doposud jsme ale nemuseli řešit žádnou stížnost ve smyslu kouření elektronické cigarety."

Oproti tomu je jiná situace ve vagonech Českých drah. Přestože jsou všechny vlaky nekuřácké a nejsou vyhrazená ani žádná kupé pro kuřáky, e-cigaretu si zde vytáhnout můžete. „Užívání elektronických cigaret je povoleno dle smluvních a přepravních podmínek a vycházíme z platného zákona. Prozatím o zákazu ani neuvažujeme," řekla tisková mluvčí Českých drah a. s. Kateřina Šubová.

Touto zprávou jistě potěšila spoustu e-kuřáků, protože elektronická cigareta se v poslední době hodně rozmohla. Potvrdil to i Josef Březina, který e-cigarety prodává v obchodním domě Breda.

„Lidé většinou oceňují tři základní věci ušetří peníze, zdraví a nejsou již psancem," uvedl důvody, proč ho lidé v obchodě navštěvují čím dál častěji. „Já sám jsem odnaučený kuřák už devět měsíců. A ten rozdíl je opravdu hodně vidět, hlavně na zdraví," uzavřel.

Co je elektronická cigareta?

Elektronická cigareta je zařízení, které bylo vyvinuto a patentováno v Číně v roce 2006. Toto zařízení vytváří páru podobnou kouři zahřátím kapalné náplně nazývané e-liquid. Tuto páru pak kuřák elektronické cigarety vdechuje. V elektronické cigaretě nedochází ke spalování, ale pouze k odpaření náplně. Chemicky se tedy náplń nemění. Přesto, že oficiální název je elektronická cigareta (e-cigareta), jedná se funkcí o vaporizér. (zdroj: wikipedie)

POZNÁMKA: Díky za to, že můžeme aspoň dýchat

Jsem kuřák, přiznávám. Ale přesto si myslím, že jsem v tomto směru objektivní. Chápu, proč se nekouří na zastávkách. Rozumím, proč jsou v některých hospodách pro nás vymezené speciální prostory. Je pochopitelné, že když já si dobrovolně ničím zdraví, nemusím ho ničit taky jiným.

Ale komu proboha může vadit elektronická cigareta? Tahle varianta šetří peníze kuřáků, neomezuje kuřáky pasivní a prý se dá s její pomocí i tento zlozvyk odnaučit. Že je někde zakázané její užívání? Nechápu, nerozumím.

Tlusté ženské taky neřeknete, ať se nepřežírá, že jí to ničí zdraví a nedá se na ni dívat. A zkuste jí to zakázat!

Autor: Klára Jarošová

Jak se stavíte k elektronickým cigaretám?

NEVADÍ mi žádné cigarety

18 %

NEVADÍ mi elektronické cigarety, klasické mi však VADÍ

66 %

VADÍ mi všechny cigarety

15 %

Nevím, o co jde...

1 %

Hlasovalo: 258

Anketa byla ukončena

28.7.2012
SDÍLEJ:
Petr Czudek

Basketbalisté míří na Folimanku prodloužit neporazitelnost

Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Milan Čichoň byl v pondělí hostem on-line rozhovoru Deníku.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení