Rodačka z Melče tu totiž ve středu 10. září oslaví 100. narozeniny.

„Přestože v našem prostředí dříve narozených nejde o jev až tak úplně výjimečný, je pro personál zařízení a všechny jeho obyvatele každá dosažená stovka událostí nadmíru radostnou. Proto v jubilejní den paní Vaňkové budeme zkrátka žít především pro ni,“ řekl ředitel Domova ve Vítkově Alois Tomeček.

Emílie Vaňková přišla do domova před dvěma lety. Pochází z velké rodiny, v níž bylo tucet sourozenců. Dnes už ale zůstala sama.

„Ani se mi tomu nechce věřit, že od chvíle, kdy jsem se vdávala, uplynulo plných 77 let,“ říká usměvavá paní. Vychovala dvě dcery a jednu z nich už o měsíc přežila.

„To mě netěší, vždyť zůstávat by tu měli hlavně ti mladší,“ říká. Sama si na zdraví nestěžuje. „Vážně nemocná jsem nikdy nebyla, jen kdyby mi více sloužily nohy, oči a uši,“ dodává.

Jako někdejší vedoucí prodejny jí zůstalo velké potěšení z komunikace s ostatními lidmi. „To víte, v obchodě získáte přehled nejen o tom, co kdo nakupuje, ale brzy poznáte i radosti a starosti druhých. Někteří zákazníci se totiž o ně potřebují s někým podělit,“ vysvětluje svou společenskou letoru.

Jako svého největšího koníčka však bez váhání uvádí zahrádku. „V ní jsem se opravdu napracovala, ale ona mě zase naučila aktivně odpočívat,“ vzpomíná Emílie Vaňková a přidává své doporučení na dlouhověkost: „Neholdovala jsem ani pití, ani kouření.“