Před osudnou únorovou sobotou loňského roku byla malá Emma naprosto normální a zcela zdravé dítě. S jejím dalším osudem si však zle pohrála náhoda ve špatný okamžik byla na špatném místě.

Rodiče uvařili čaj, který slili do konvice přímo určené na horké nápoje. Tu pak umístili na linku mimo dosah malé dcerky. Když po deseti minutách její otec vstal, aby čaj osladil, Emma odešla s ním. V kuchyni však konvice zničehonic praskla a vřelý proud vytryskl přímo na malou holčičku.

„Voda zasáhla hlavně ramínko a hrudník. Utrpěla popáleniny prvního a druhého stupně na jednadvaceti procentech těla. Musela být umístěna na oddělení ARO B Fakultní nemocnice v Ostravě," líčila maminka Emmy Andrea Plačková.

Přestože se popáleniny rychle a dobře hojily, postupem času se pobyt v nemocnici začal prodlužovat a objevily se komplikace.

Krutá diagnóza: dětská mozková obrna

Když byla Emma po čtrnácti dnech odpojena od přístrojů, nasadili jí lékaři kyslíkovou masku a zdálo se, že malá holčička je na dobré cestě k úplnému uzdravení. Jenže pak došlo k multiorgánovému selhání a život Emmy byl opět v ohrožení.

Z nemocnice nakonec byla propuštěna po osmi týdnech a přesunula se do Rehabilitačního ústavu v Chuchelné, kde usilovně rehabilitovala. Už to ale nebylo to veselé děvčátko, tak jak ho rodiče znali před nehodou.

Nechodilo, nemluvilo a nereagovalo ani na své jméno. I když lékaři rodinu konejšili tím, že Emma se dá do pořádku a musí být trpěliví, konečná diagnóza půl roku po úrazu byla nemilosrdná: dětská mozková obrna.

„Ta zpráva nás samozřejmě zdrtila. Člověk myslí na to, jaká to byla obrovská smůla. Trvalo deset minut, než manžel šel osladit onen čaj. Konvice mohla prasknout kdykoliv během té doby, ale ono se to stalo zrovna ve chvíli, kdy byla poblíž Emma, a ještě to vytrysklo na ni," pokračovala devětatřicetiletá maminka malé Emmičky, která má ještě další tři děti a se svým současným mužem Martinem Plačkem se pak kromě Emmy stará také o její tříměsíční sestru Ellu.

Nabízí se otázka, kdo je za toto neštěstí zodpovědný. Andrea Plačková tvrdí, že konvice se nacházela mimo dosah dcery. V nejméně vhodný okamžik tak nejspíš zafungovala nešťastná náhoda a nekvalitní materiál.

„Konvici jsme si pořídili, protože byla určena přímo na horké nápoje. Uvažovali jsme nad tím, že na výrobce podáme žalobu, ale zatím jsme to neudělali. V době, kdy se to stalo, jsem byla těhotná, a už tak se událo strašně hodně věcí," popisovala.

Přezkumu se v budoucnu s největší pravděpodobností nevyhnou ani lékaři, kteří o zraněné děvčátko pečovali. Rodiče si naprosto logicky kladou otázku, jak je možné, že popáleniny, z nichž se Emma dostala, nakonec vedly až k dětské mozkové obrně:

„Dcera v brzké době podstoupí magnetickou rezonanci, která má odhalit, jestli někdo pochybil či nikoliv. Jeden nejmenovaný doktor nám při kontrole třeba říkal, že máme být trpěliví, že se holka vzpamatuje. I přes určité pokroky v léčebně v Chuchelné ale pořád nemluvila a nereagovala.

Potom přišla diagnóza. Opravdu se obrně nedalo zabránit a nemohla být rozpoznána s větším předstihem?"

Emma potřebuje nákladnou léčbu

Přestože vše patrně bude mít dohru u soudu, Emmě to zdraví nevrátí. Rodiče se snaží, seč jim síly stačí, aby se alespoň přiblížila stavu před nehodou. Bez nákladných pobytů v lázních to ovšem nepůjde. Jejich dcera potřebuje projít léčbou, kterou mohou nabídnout v Klimkovicích, anebo v Adeli Medical Centru ve slovenských Piešťanech. Dostupnější jsou rozhodně Klimkovice.

I tak si zde léčebné procedury vyžádají 90 tisíc korun, což určitě není zanedbatelná položka. Právě z toho důvodu se Plačkovi věnují sběru plastových víček.

„Setkali jsme se s velkou vlnou solidarity. Máme už devět velkých pytlů. Vzhledem k tomu, že za kilo dostaneme 5 až 7 korun, získáme další peníze na léčbu. Jedna paní nám poslala víčka dokonce až z Třebíče. Řada lidí nám poslala peníze také na náš účet, který je transparentní. Můžete se tak přesvědčit o tom, že všechno jde opravdu na léčebné účely.

Všem, kdo nám pomohli, mockrát děkujeme," zakončila Andrea Plačková.

Pokud budete chtít do Bolatic také poslat víčka, pak svůj balík nebo svou cestu při upřednostnění osobního dodání směřujte na následující adresu: Emmička Plačková, Květinová 765/15, 747 23 Bolatice. Jestliže byste se na léčbě malé Emmy chtěli podílet finančně, využijte tento účet: 2500707255/2010.