Rodina Plačkových až do jedné únorové soboty loňského roku žila asi tak jako řada jiných běžných rodin v České republice. Stačil však okamžik a vše se od základů změnilo. Jejich tehdy patnáctiměsíční dcerka Emma se v nejméně vhodný okamžik ocitla v blízkosti konvice s čerstvě slitým čajem.

I když byla určena na horké nápoje a nacházela se mimo dosah malé holčičky, praskla a proud horké vody zasáhl Emmin hrudník a rameno.

S popáleninami prvního a druhého stupně na jednadvaceti procentech jejího těla pak musela být převezena na oddělení ARO B Fakultní nemocnice v Ostravě. Po dvou týdnech ovšem nastaly komplikace a došlo k multiorgánovému selhání.

Konečná diagnóza lékařů byla nemilosrdná: dětská mozková obrna.

Čtěte více: Prasklá konvice malé Emmě z Bolatic změnila život

Přestože až do nešťastné nehody byla Emma zcela zdravým a úplně normálním dítětem, nyní nechodí, nemluví, nereaguje na své jméno a neobejde se bez pomoci druhých. Pomoct jí může nákladná léčba, která třeba v klimkovických lázních vyjde na více než 90 tisíc korun.

I z toho důvodu Plačkovi organizují sběr plastových víček, za které potom ve sběrných dvorech dostanou zaplaceno. Zřídili si také transparentní účet. Až doposud se setkali s obrovskou vlnou solidarity ze strany ostatních.

„Všem, kteří nám pomohli, bychom rádi poděkovali. Moc si toho vážíme. Z okolních školek pro nás budou svážet víčka. Registrujeme velký zájem," popisovala maminka Emmy Andrea Plačková, co následovalo po zveřejnění článku v Opavském a Hlučínském Deníku. Poslední informace zatím hovoří o tom, že by se jejich dcera brzy mohla vydat do Klimkovic.

Na léčbu zbývá vybrat zhruba třicet tisíc korun. „Na začátku jsme měli nějakých třicet tisíc. Po asi týdnu máme více než šedesát, a to ještě nemáme peníze z víček. Ty teprve budeme odvážet," uvedla dále.

Emmě můžete pomáhat i nadále. Pokud budete chtít do Bolatic také poslat víčka, pak svůj balík nebo svou cestu při upřednostnění osobního dodání směřujte na následující adresu: Emmička Plačková, Květinová 765/15, 747 23 Bolatice. Jestliže byste se na léčbě malé Emmy chtěli podílet finančně, využijte tento účet: 2500707255/2010.