Nejbližším místem, kde ji dostanete, je Zdravotní ústav v Ostravě. Zde je o očkování velký zájem. „U nás momentálně žádnou vakcínu proti klíšťové encefalitidě nemáme. Měli jsme jen pár kusů, ale ty byly ihned pryč. Tento problém s nedostatkem vakcín nemáme jen u nás, je v celé republice. Zájem lidí o očkování je velký. Očkovat mohou i obvodní lékaři, pokud vakcíny vůbec mají. Toto očkování probíhá průběžně na tři dávky a po třech až pěti letech se mohou lidé nechat přeočkovat,“ sdělil primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel s tím, že v současné době není na jeho oddělení hospitalizován žádný pacient s klíšťovou encefalitidou.
S nedostatkem vakcín mají problém i lékárny. „Zájem lidí je přitom enormní. Lidí, kteří je po nás chtěli, je více než stovka. Bohužel jsme je museli zklamat. Denně posíláme objednávky a vakcínu jsme nedostali již od února. Dodavatelé je k nám už nedováží, protože dávají přednost vývozu léků do ciziny, kde se lépe prodávají. K dostání tak máme pouze vakcíny pro děti, které obsahují jen poloviční dávku. Jsou jimi vakcíny SSME a Encefur, které se pohybují cenově od tří do čtyři sta korun,“ uvedla Petra Guldová z kravařské lékárny.
Stejné zkušenosti mají také lékárnice z Hradci nad Moravicí. „O očkování dospělých osob je velký zájem, ale bohužel nemáme k dispozici jedinou vakcínu. Máme je objednány již od dubna, ale distribuce vázne a do lékáren se tak vůbec nedostanou. U nás máme pouze vakcíny pro děti, které se ovšem tak nekupují. Obsahově je to slabší látka,“ podotkla Stanislava Nováková.
Lékárna ve Vítkově hlásí stejný stav. „Vakcíny nemáme, distributor nám nevyhoví. Očkovat prý snad už mají jen okresní nebo krajské zdravotní ústavy,“ dodala lékárnice Irena Voláková.