Za nedodržení zákona, který platí už déle než rok, může Státní energetická inspekce uložit pokutu ve výši až sto tisíc korun. Zpracovat průkazy energetické náročnosti má za povinnost i město, a to u určitých budov, které jsou větší než určitý počet metrů podle zákona.

Proto ani Opava neváhala a vypsala výběrové řízení, při kterém je zaujala jedna firma kvůli výrazně nízké ceně, která se měla pohybovat zhruba okolo 319 tisíc, včetně DPH.

„Nízkou cenu jsme u výběrového řízení napadali. Byli jsme ale ubezpečeni, že práce bude odvedena kvalitně a včas. Schválili jsme tedy nejnižší nabídkovou cenu," uvádí náměstek primátora Daniel Žídek. Firma však své sliby nedodržela a svou práci neodvedla, jak měla.

„Po dodání jsem se s jedním se štítků seznámil. Jsem laik a nemám žádné energetické vzdělání, ale neseděly mi některé údaje," informuje Daniel Žídek s tím, že na základě toho se rozhodl štítky více zabývat.

Ve spolupráci s Asociací energetických specialistů provedli další kontrolu a nestačili se divit. Výrobek byl z 33 procent špatně udělaný. Proto město dalo podnět ke Státní energetické inspekci, aby provedla kontrolu těchto štítků a kontrolu dodávky této práce. Jedná se přitom už o druhý podnět, který byl na tuto firmu podán.

„Dostali jsme nekvalitní práci, špatně odevzdanou práci a budeme požadovat po dodavateli po šetření Státní energetické inspekce příslušnou kompenzaci a navrácení peněz," uzavírá Daniel Žídek.

Průkazy energetické náročnosti mají sloužit jako informace, dle které je možno zjistit provozní náklady na energie dané nemovitosti, stejně jako je tomu například u některých spotřebičů. Štítek je pouze doklad, jedná se o dvě strany velikosti A4, která se nemusí na dům lepit.

Seznam akreditovaných specialistů, kteří mohou štítky vydávat najdete například na webových stránkách www.mpo-enex.cz/experti. Informace, jak správně přečíst údaje na štítku jsou dostupné třeba na www.prukaznadum.cz.