Důvodem byl úspěch na Poháru rozhlasu v Kolíně, což je soutěž sportovců druhého stupně základních škol. Mladší a starší žáci zvítězili, mladší a starší žačky byly druhé. I webový portál atletika.cz referoval o tom, že poháry obou kategorií atletů putují do Opavy zásluhou slavné Englišky.

Vynikající výsledky opavské základky po návratu do Prahy podnítily ministryni Valachovou, jež nad soutěží držela záštitu, k tomu, aby učitele odměnila. Ministerstvo totiž disponovalo vstupenkami na EURO.

„Vůbec jsme to nečekali. Kateřina Valachová prý byla našimi výkony nadšena. Myslela si dokonce, že jde o nějaký krajský výběr, o to víc ji udivilo, že všechny ty úspěchy má na svědomí jedna škola. Zprvu jsme ovšem tuto nabídku nepřijali. Chtěli jsme si nechat prostor do pondělí. Musely se totiž vyřešit některé náležitosti," komentoval ředitel ZŠ Englišova Jan Škrabal.

Žáky jeho školy totiž v nadcházejících dnech čekal krajský přebor třetího kola družstev, soutěž ve vícebojích a další závody. „Nakonec jsme to díky obětavosti kolegů vyřešili. Bez jejich přičinění bychom to jinak asi museli odmítnout. Z legrace jsme si ovšem rýpli, proč atletům nabízí vstupenky na fotbal. Zeptali jsme se, jestli by neměli lístky na evropský šampionát v Amsterdamu. Asistentka odpověděla, že na to je moc malý pán, tak jsme řekli, že olympiáda v Riu bude stačit," usmíval se hlavní představitel Englišky.

Směr Francie tedy nakonec vyrazili Jan Škrabal, Petr Mička, Jaromír Korbel a David Bednář. Včera odcestovali do Prahy, kde se jich ujal delegát a zajistil jejich leteckou přepravu do Lyonu.

Zde při třídenním zájezdu přenocovali a odsud také zamířili do St. Etienne.

„Jsme samozřejmě moc rádi, že se toho můžeme účastnit," sdělil své pocity před odjezdem Deníku Jaromír Korbel.

„Podívat se na zápas české reprezentace na EURO byl vždycky můj sen. Nikdy jsem netušil, že se to povede skrze atletiku," doplnil Petr Mička.