Kouř, který se valil z radničních kanceláří, byl ale jenom jako. Hasiči si zkoušeli zásah nanečisto. „Jednalo se o nácvik zásahu v kancelářských prostorách spojeného s evakuací objektu a záchrany dvou osob. V průběhu nácviku jsme nenarazili na žádný bezpečnostní nedostatek," vysvětlil velitel stanice opavského útvaru hasičského záchranného sboru Petr Serafin.

Od chvíle, kdy se na chodbách Hlásky rozezněla siréna požárního poplachu, trvalo pět minut, než se do centra přiřítila požární auta. Situaci měli záchranné týmy ztíženou kvůli stánkům, které se táhnou od centra směrem k Baťovi. Část hasičů začala okamžitě připravovat čerpadlo, hadice a další vybavení pro zásah, souběžně s tím koš na špici výsuvného žebříku mířil k oknům kanceláří, ze kterých se linul hustý dým.

Za oknem už čekali na záchranu dva magistrátní pracovníci.

V simulovaných nesnázích se ocitli Olga Ovčáčková z odboru kanceláře primátora a Petr Michalčík z právního odboru. Během několika vteřin byli oba v bezpečí na výsuvném žebříku. „Musím říct, že přes dým nebylo prakticky nic vidět. Nedovedu si představit, jak to musí vypadat ve chvíli, kdy je kouř opravdový. Také okno bylo na mě trochu moc vysoko," líčí záchranu ze svého pohledu Olga Ovčáčková.

Hustý dým byl překážkou především pro záchranářský tým, jeho členové ovšem byli připraveni. „Aby nás byli schopni nalézt, používali hasiči termovizi. Koš měli připraven před oknem, díky krátké rampě nebyl problém se do něj dostat," navázal Petr Michalčík. Oba figuranti byli do několika minut v pořádku na zemi a osazenstvo opavské radnice se mohlo v plném počtu vrátit ke svým stolům.

„Žádné problémy jsme nezaznamenali. Možná jen vzhledem k tomu, že v majetku města je i divadlo, mohli se evakuovaní uchýlit do jeho vestibulu," uzavřel Petr Serafin.