Dostat se mezi dvanáctku vyvolených rozhodně nebylo jednoduché. Bylo třeba projít například projektovým kolem, kde každý z účastníků dostal zadání samostatné práce. V loňském roce se třeba vyráběl 3D model

rakety. Před nedávnem následovalo semifinále ve slovenské Terchové, v němž byli jednotliví soutěžící testováni v mnoha ohledech. Ať už se jednalo o týmovou spolupráci, znalost angličtiny nebo chování v nezvyklých situacích. Do finále prošli skutečně jen ti nejlepší. Jejich odměnou se stane výlet do Evropského vesmírného centra v belgickém Transine.

Zde dokonce podstoupí simulovaný let raketoplánem. Pro fanoušky kosmonautiky je to hotový sen. Patrony celé akce jsou takové persony jako Vladimír Remek nebo Iva Bella.

„Expedice Mars byla pro mnohé odrazovým můstkem pro další studium a celoživotní dráhu. Jsem rád, že se bývalí účastníci naší soutěže dobře uplatnili v mezinárodních vesmírných akcích a jsou z nich odborníci přes letectví a kosmonautiku," poznamenal admirál Expedice Mars a předseda pořádajícího občanského sdružení Dětská tisková agentura Slávek Hrzal, který ještě uvedl, že posádka mířící do Transine se rozroste o další čtyři pasažéry.

Jedná se o postavičky ze Čtyřlístku. „Jaroslav Němeček se jednou v rozhovoru vyjádřil, že jeho postavičky už byly všude, jen ne na Marsu. Tak jsme mu nabídli, že je s sebou vezmeme a on to přijal," dodal Hrzal.

Matěj Rzehulka z Kravař není prvním zástupcem opavského okresu, který se do Evropského vesmírného centra vydá. Loni se na cestu do Beneluxu vypravil také student hlučínského Kainarova gymnázia Ondřej Trčka. Ten v Transine absolvoval i kosmonautický výcvik. Samozřejmě ne v kompletním rozsahu.

„Plnohodnotný výcvik probíhá několik let. My jsme všechno museli stihnout za pět dní. Náš program byl hodně zhuštěný," vzpomínal právě Ondřej Trčka, jenž v Belgii absolvoval i simulovaný let raketoplánem anebo moonwalk, což je chůze při zmenšené gravitaci. Mimo jiné také pochopil, co znamená stav beztíže.

„Jde o celkem zvláštní pocit, kdy na vás nepůsobí žádná gravitace a vy se jen tak vznášíte. Těžko si lze představit, že ve vesmíru to takhle funguje," mínil na závěr Ondra.

Petr Dušek