Jak proměnit sen ve skutečnost, by mohla vyprávět skupinka mladíků Roman Kořistka, Pavel Dobřecký, Jirka Zimola, Ondřej Ploček a Tomáš Vícha , které spojuje především láska k pionýrům. Pro mnohé je strastiplná cesta napříč Evropou na desítky let starých veteránech noční můrou, pro tyto odvážlivce je to zážitek, na který budou vždy vzpomínat.

Předešlé expedice směřovali dobrodruzi z Opavska především na jih, kde na ně čekalo slunce a moře. Letos se však rozhodli vyrazit na sever, začátek plánují na pátek 8. srpna.

„Domluvili jsme se právě na Norsku, kde nás nejvíce láká krásná příroda. Tohle putování je vždy ohromný zážitek. Je to už moje čtvrtá taková expedice a musím říct, že se hrozně těším," říká účastník cesty Roman Kořistka, který ovšem dodává, že obavy k takovému putování rovněž patří.

„Nikdy nevíte, co se může stát. Bereme si s sebou jen pár nezbytností, spacáky a nějaké náhradní díly, ale připravit se na všechny eventuality prostě nejde. Pamatuji si, když nám v Itálii selhala elektrika. To nám bylo vážně úzko a zcela reálně hrozilo, že tím naše putování skončí," vypravuje Kořistka, který dobře ví, že opravy k takovým výpravám neodmyslitelně patří, zvláště pokud se vyrazí na strojích, jako je Jawa Pionýr.

.

Vedle nepříjemností s technikou je nepřítelem všech cestovatelů také počasí, které může vše výrazně zkomplikovat. „Je to jen další věc, která dělá celou expedici napínavější a zajímavější. Celý den trávíte za řídítky, a když si jdete večer lehnout, tak si zalezete do stanu, když vám ovšem nepřeje počasí, tak to může být pořádně těžké," přiznává Kořistka.

Ovšem na všechny nepříjemnosti z dlouhého a namáhavého cestování se dá zapomenout pod návalem krásných vzpomínek: „Putování na pionýrech je samo o sobě neobyčejné a navíc přitahuje zvláštní okamžiky. Nádhernou vzpomínku máme z Bulharska, kde jsme se na jedné křižovatce stali terčem zvědavců, kteří nás obklíčili a chtěli se s námi fotit.

Skoro jsme tehdy neodjeli, jak jsme je zaujali," směje se Roman Kořistka a vtipně dodává, že například v Rumunsku už se svými pionýry nikoho nepřekvapili.

Letošní trasu nijak složitě neplánovali, sami říkají, že na památky není čas, vždyť většinu dne tráví na silnicích, přesto však existují místa, která touží navštívit: „Ve Švédsku existuje vrakoviště ještě ze druhé světové války, tam bychom se určitě chtěli podívat. A pochopitelně nás zajímá Oslo, které bude nejsevernějším bodem naší výpravy," říká na závěr Roman Kořistka.

Petr Večeřa