Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Extrémní teplo vydrží týden. Jak se chránit?

ČR - Tropické počasí znamená hrozbu především pro seniory, kardiaky, lidi s vysokým tlakem a malé děti. Především u dětí se často dopady slunce podceňují. Dětská kůže je citlivější na sluneční záření a snadněji na ní vznikne pigmentová skvrna, tzv. melanom, který v pozdějším věku může způsobit rakovinu kůže.

29.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jan Ježdík

„Děti bychom měli chránit dvakrát tolik co sebe. Dětská kůže je mnohem citlivější než dospělá a právě v dětství vzniká většina znamínek, ze kterých se později může stát melanom a následně i rakovina kůže,“ varuje dětský praktický lékař Milan Kudyn. Jeho rada, jak děti chránit, je jednoduchá. Nešetřit a pořídit dětem opalovací krém s maximálním ochranným faktorem.

Stále pít, nejen když máme žízeň

Horké počasí je ale rizikem pro všechny. Jak ho tedy ve zdraví přežít? Jednou z nejdůležitějších zásad je dodržovat pravidelný pitný režim, protože v horku vylučujeme víc tekutin a mnohem rychleji může dojít k dehydrataci organismu. „Je třeba pít systematicky od rána, ne až v momentě, kdy máme žízeň nebo když nás začne bolet hlava,“ upozorňuje praktický lékař Jan Jelínek.

Místo obyčejné vody nebo sladkých limonád doporučuje raději minerálky. Denně bychom v těchto dnech měli vypít dva a půl až čtyři litry tekutin. Pokud člověk není profesionální sportovec a není na fyzickou zátěž zvyklý, neměl by se také přetěžovat. Obzvlášť starší lidé by se měli v těchto dnech šetřit a být doma nebo ve stínu. Odborníci se ale shodují, že mezi jedenáctou a šestnáctou hodinou by se přímému slunci neměl vystavovat nikdo.

A pozor také na používání klimatizace. V horku sice může příjemně zchladit, zároveň ale často způsobuje nepříjemné zdravotní komplikace. Je třeba dbát na to, aby rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou nebyl větší než pět stupňů.

Důležitá je i změna jídelníčku. Nejlepší v horkém létě jsou zeleninové nebo ovocné saláty a polévky. „Těžká strava může způsobit nevolnosti a zvracení,“ dodává Jelínek a zároveň nedoporučuje v těchto dnech kupovat majonézové potraviny.

„V horku se takové jídlo extrémně rychle kazí,“ říká. Při pobytu na slunci bychom neměli zapomínat ani na pleť a oči. Voděodolné opalovací krémy s vysokým faktorem by měly být samozřejmostí, protože sluneční paprsky podporují stárnutí kůže a umocňují riziko vzniku zhoubných i nezhoubných kožních nádorů a rakoviny kůže.

Před zánětem spojivek či rohovky spolehlivě ochrání kvalitní sluneční brýle s UV filtrem. A nosit by je měly i děti. Opomenout bychom neměli ani prodyšné oblečení a pokrývku hlavy, které chrání před úpalem nebo úžehem.

#nahled|https://g.denik.cz/74/7e/infografika_horko_b_adm350.jpg|https://g.denik.cz/74/7e/infografika_horko_b.jpg|Infografika: Dopady slunce a horka na zdraví člověka#

V Evropě na vedra umírají tisíce lidí

Před dvěma lety se úmrtí v důsledku vysokých teplot především ve Francii a Itálii počítala na stovky. V roce 2003 dohromady v celé Evropě od Turecka po Španělsko zemřely na přehřátí organismu tisíce lidí. Před čtyřmi lety varovali britští vědci obyvatele Spojeného království před mlhami plnými nebezpečného ozónu, který se působením velkého horka uvolňuje z rostlin.

Vlna extrémních veder, která během prázdninových měsíců zasahuje Evropu, každoročně nabývá na síle. Minulý rok byl co do horka rovněž rekordní, průměrné teploty přesáhly osmdesátileté maximum. Hladina rtuti na teploměru u čísla 37 nebyla výjimkou, v Řecku se však vyšplhala až k hodnotě 48.

Horko, pobyt na přímém slunci, nedostatek tekutin a nemožnost v rozpálených městech naleznout trochu stínu jsou nebezpečnou kombinací zejména pro starší osoby či nemocné.

Nejvíce infarktů z vedra postihl skupinu Evropanů starších 70 let. Extrémní horka ohrožují také koupající se lidi. Sluneční paprsky společně s vysokými teplotami jsou startovacím faktorem pro množení toxické a zdraví ohrožujících řas v evropských vodních plochách. Tropická vedra mají kromě přímého účinku na lidské zdraví, který může v krajních případech skončit až smrtí, i druhotný dopad.

Kvůli vedrům schází voda a rozsáhlé oblasti jsou postiženy suchem. Vznik velkých a špatně uhasitelných požárů je logickým dopadem. Dalším je neúroda a zvyšování cen základních potravin. Podle meteorologických statistik dochází v poslední době k častějším klimatickým výkyvům, kdy se teploty během například dvou týdnů liší až o dvacet stupňů.

(hl)

Kde není klimatizace, lidé trpí

Úmorná tepla dělají z českých kanceláří, výrobních hal nebo nemocnic, pokud nemají klimatizaci, tropické skleníky. Zaměstnavatelé se k současným klimatickým podmínkám stavějí různě. Někteří se snaží zaměstnancům pomoci, jiní je nechávají se topit v potu.

„Máme zajištěné pití, ale klimatizaci ne. Teplota je tady přes 25 stupňů,“ říká Lenka Jankujová, která pracuje v kanceláři firmy Stavby silnic a železnic. Klimatizaci nemá ani léčebna dlouhodobě nemocných ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze, kde v současné době leží okolo šedesáti pacientů. Podle tamějšího zdravotnického personálu je to problém. Teplota v místnostech tam v horkém letním počasí dosahuje až 30 stupňů.

Personál se situaci snaží řešit stolními větráky, doplňováním tekutin i mokrými prostěradly. I tak to ale nestačí. „O klimatizaci jsme několikrát žádali, je to ale otázka peněz,“ vysvětluje jedna ze sester. Podle pražské hygieničky Heleny Hyklové zaměstnavatelé, jejichž zaměstnanci nesedí v klimatizovaných kancelářích a nikdo je nezásobuje pitím, zákon neporušují. „Podle zákona má nárok na ochranný nápoj a další úlevy v těchto klimatických podmínkách jen osoba pracující na venkovním pracovišti více než čtyři hodiny denně. A osoby na pracovištích, kde jsou překračovány limity únosných teplot. Tedy mechanici, dělníci nebo pekaři,“ dodává Hyklová.

(sol)

Předpověď: Tropy vydrží i tento týden

V České republice i tento týden budou dominovat vysoké teploty kolem 32 stupňů Celsia. Podle Jana Havelky z Českého hydrometeorologického ústavu má vlna tropických veder, která přišla do Česka minulý pátek, pokračovat i tento týden.

„Zítra v noci by se měly pohybovat kolem 15 stupňů, přes den kolem třiceti,“ infomoval meteorolog. Od čtvrtka, kdy rtuť teploměru přes den opět neklesne pod třicet stupňů, se ale začnou ve večerních hodinách objevovat přeháňky a i místy bouřky. „Vysoké teploty rozhodně neomezí aktivitu klíšťat,“ dodal pro houbaře a návštěvníky lesů Havelka.

(sol)

Autor: Zdenka Dvořáková

29.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení