Ahoj, babi, ahoj, dědo, tady tvůj vnuk. Tuto větu slyšelo od začátku letošního roku v telefonu osm seniorů z opavského okresu. Jenže na druhém konci hovoru nebyl skutečný rodinný příslušník, nýbrž podvodník, který se za vnuka vydával s úmyslem vyloudit ze starších osob peníze. Jedním z nich byl i šestaosmdesátiletý Opavan, kterému zatím neznámý muž zavolal na pevnou linku.

Ilustrační foto.

„Pod legendou, že má potíže s investicí do restaurace, se od něj snažil vylákat 450 tisíc korun. Když mu velmi obezřetný senior odpověděl, že tolik peněz nemá, chtěl po něm alespoň 220 tisíc. I na toto odvětil, že ani touto částkou nedisponuje. Pachatel se jej hned ptal na jiné dostupné cennosti, jako šperky, historické předměty a obrazy. Senior však hovor hned ukončil, žádné peníze ani jiné věci nikomu nepředal, a vše nahlásil na policii,“ popisuje opavský policejní mluvčí René Černohorský.

Kromě slezské metropole směřovaly podvodné telefonáty do Vítkova, Kobeřic, Velkých Hoštic, Bolatic, Chuchelné, Chlebičova a Hati. Osmdesátileté důchodkyni například falešný vnuk tvrdil, že potřebuje půjčit, protože své peníze omylem poslal na jiný účet, a jakmile mu budou navráceny, dostane je seniorka zpět. Ani tato žena ale vymyšlené historce neuvěřila a obrátila se na policii.

„Naštěstí všechny oslovené osoby zachovaly duchapřítomnost a obezřetnost, zareagovaly velmi dobře, vše si ověřily a zjistily, že jde o podvod. Nedošlo tedy k naplnění skutkové podstaty trestné činnosti majetkového charakteru. Tyto případy jsou však zřejmým důkazem protiprávních jednání na osobách seniorského věku, které se dějí v rámci celé České republiky. I na Opavsku tak k této trestné činnosti dochází, a to i přes různá varování o nástrahách podvodného jednání a informovanosti o těchto krádežích, přes nemalou prezentaci preventivních projektů, pořádání besed či přednášek,“ konstatuje dále Černohorský.

V rámci moravskoslezské policie byly vytvořeny speciální týmy policistů a kriminalistů, kteří se touto problematikou zabývají. Skupina je vyčleněna i v opavském okrese.

„Provádíme rozsáhlé preventivní akce. Zavítali jsme do různých klubů, spolků seniorů, seniorcenter, například v Oticích, Březové, Nových Sedlicích, Háji ve Slezsku, Skřipově. V pondělí 15. dubna proběhne beseda ve Velkých Hošticích a Jezdkovicích, 16. dubna v Klubu seniorů Charity Opava, 17. dubna v Raduni a ještě 13. května v Malých Hošticích,“ vyjmenovává René Černohorský.