Fotbalisti z finského města Jyväskylä přijeli do Ostravy podpořit nejen svůj národní hokejový tým, ale také si zahrát s českým fotbalovým mužstvem.

„Každoročně navštívíme jedno evropské město, kde si smluvíme přátelské utkání s místním klubem a zpříjemníme si tak naši tradiční pánskou fotbalovou jízdu," vysvětluje důvody finsko-českého souboje na zeleném hřišti třiapadesátiletý Fin Tapio Korhonen a se smíchem pokračuje: „To, že se zde koná hokejové mistrovství, je pro naši cestu vedlejší."

Letos jyväskylský tým poměřil síly s tím hlučínským. „Návštěvu jsem sjednal pri své cestě po Finsku, a když jsem nápad oznámil hlučínským, s radostí jej přijali," vysvětluje ředitel fotbalové agentury Jan Žďárský, který byl hlavním organizátorem zápasu.

Finští amatérští fotbalisti nejsou v České republice poprvé. „V minulém roce jsme navštívili Brno a změřili síly s tamějšími fotbalisty. Česko je fantastická země, proto když nám pan Žďárský pomohl zorganizovat utkání v Hlučíně a navíc jej spojit i s hokejovým mistrovstvím, o tom, kam letos pojedeme, nebylo pochyb," říká s nadšením finský hráč číslo čtyři Tapio Korhonen.

Zahrát si s Finy uvítali i domácí. „Je fajn si tak zpestřit hokejové mistrovství a užít si trochu srandy," komentoval hlučínský hráč Jaroslav Kolínek s tím, že komunikace v anglickém jazyce s druhým týmem trochu vázla.

Finové kromě fotbalového utkání v Hlučíně navštívili i hornické muzeum v Ostravě, odpočinuli si ve wellnes centru a „zapařili" ve Stodolní ulici. Ještě o víkendu se přesunuli do Prahy a zhlédli prvoligový fotbalový zápas pražské Sparty a Plzně.

„Česko je krásná země, Ostrava i Hlučín báječná města, jsou zde přátelští lidé a navíc máte nejlepší pivo na světě," shodli se Finové po zápase na hlučínské hřišti s tím, že se sem určitě ještě chtějí vrátit.

A jaký byl nakonec výsledek mezinárodního utkání? Nerozhodný. Zápas skončil výsledkem 7:7. „V téhle hře o vítězství stejně vůbec nešlo, chtěli jsme si hlavně užít zábavu a poznat jiný kraj. A to se povedlo," uzavřel finský útočník Tapio Korhonen.