Slezské derby mezi Karvinou a Slezským FC ovládli domácí v poměru 5:2. Některé opavské fanoušky však více než samotný výsledek pobouřilo počínání karvinských policistů.

Nabízí se otázka: Byl jejich zásah na nádraží v Karviné adekvátní, či nikoliv? Hostující fandové, kteří odjížděli vlakem na Svinov, tvrdí, že rozhodně ne. Před nedávnem bylo na facebookovém profilu příznivců SFC sfc.4fan.cz zveřejněno video, které jejich slova potvrzuje.

Na zem shodili vozíčkáře

Opaváky rozlítil zejména incident, k němuž došlo nedlouho předtím, než nastoupili do vlaku. „Když jsme přišli do podchodu na nádraží, stálo na druhé straně asi pět nebo šest fanoušků domácích. Začali provokovat a někteří z našich se za nimi pustili," komentoval šéf opavských fans Tomáš Hrubý.

Následně se do toho vložili i karvinští policisté. Podle vyjádření jejich tiskové mluvčí Zlatuše Viačkové k tomu měli pádný důvod: „Fanoušci se začali vzájemně napadat a skákali do kolejiště. Několikrát neuposlechli opakovaných výzev. Museli tedy zasáhnout policisté speciální pořádkové jednotky kraje, aby byl obnoven veřejný pořádek."

Jak si ovšem vysvětlit moment, který je patrný také na videu? Policisté totiž zpacifikovali i jednoho známého opavského fanouška, jenž je na vozíku. Podle některých fans Slezského FC měl být vozíčkář dokonce shozen na zem. Těsně před koncem videa vstupuje do kolejiště muž, který je otcem zmíněného příznivce a v onu chvíli stál na jiném nástupišti.

„Tohle bylo opravdu něco nevídaného. Ten kluk má místo dolních končetin jen pahýly. Snažil se k němu dostat i člověk, s nímž na fotbaly chodí. Stará se o něj a pomáhá mu s vozíkem. I když policistům vysvětloval, kdo je, nemazali se s ním a okamžitě šel k zemi," pokračoval dále Tomáš Hrubý a ještě přidal několik postřehů: „Na Svinově jsem se úplně v klidu bavil s velitelem zásahu, který tvrdil, že vozíčkář do nich najížděl. Vzhledem k postižení tohoto fanouška to je ale holý nesmysl."

Fanoušky násilím tlačili do vlaku

Zpacifikování bezbranného fanouška na vozíku ovšem zdaleka nebylo jediným kontroverzním momentem, ke kterému na karvinském nádraží došlo. Problém nastal ve chvíli, kdy skupina opavských příznivců nastupovala do vlaku.

„Vlak byl doslova přecpán lidmi. Fanoušci už neměli kam jít, ale policisté nás tlačili dovnitř. Když jsme se snažili vysvětlit, že tam není místo, policisté použili slzný plyn. Jednomu z našich ho nastříkali asi ze dvaceti centimetrů přímo do očí," posunul se dále šéf fans Slezského FC. „Samozřejmě začal nadávat, následně byl vytažen ven a spoután. Podobným způsobem byli zatčeni další dva opavští fanoušci," doplnil ještě Tomáš Hrubý.

„Vlak, kterým měli fanoušci odcestovat, čekal, až nastoupí. Fanoušci blokovali dveře a bránili v odjezdu vlaku, jenž nabíral zpoždění," vysvětlovala Zlatuše Viačková za karvinské policisty a připojila: „Policisté museli opět vyzvat fanoušky k nástupu, část z nich však na policejní výzvy vůbec nereagovala, takže bylo přistoupeno k použití donucovacích prostředků. Někteří stále nereagovali."

K potyčkám došlo už na stadionu

Tomáš Hrubý se nemohl zbavit špatného pocitu z toho, že policisté situaci na nádraží absolutně nezvládli. „Z mého pohledu byl jejich zásah neadekvátní. Když jsme byli tlačeni do vlaku, začal jeden z fanoušků trpět klaustrofobií, dalšímu bylo špatně ze slzného plynu. Nikoho to však nezajímalo," konstatoval.

Na druhou stranu se musí přiznat, že k prvním potyčkám došlo už v poločase přímo na stadionu. Podle Zlatuše Viačkové se někteří z hostujících fanoušků měli dopouštět výtržností.

„Nejprve vyvolali konflikt s pořadatelskou službou a poté i s bezpečnostní agenturou, která zajišťovala veřejný pořádek na stadionu," mínila tisková mluvčí karvinských policistů a ještě přidala několik postřehů: „Napadli členy bezpečnostní agentury, načež začali házet kameny a vše, co měli po ruce, do sektoru hlediště domácích fanoušků, čímž je ohrozili na jejich bezpečnosti."

Zlatuše Viačková konstatuje, že tři fanoušci byli zadrženi a umístěni do policejních cel. V úterý jim bylo sděleno podezření ze spáchání přečinu výtržnictví. Součástí trestu se měl stát i zákaz vstupu na fotbalová utkání. „Co se týče poločasových konfliktů, nemůžu říct zcela na rovinu, že bychom v tom byli nevinně. Možná se v tu chvíli na některých podepsala frustrace z výsledku, ale provokace přišly i ze strany domácích příznivců. Myslím si však, že policisté nám to na nádraží chtěli vrátit právě za ten stadion. Prostě si do nás chtěli bouchnout," zakončil Tomáš Hrubý.

Petr Dušek