„Kupoval si další. Přestože lékárnice tušila, na co to mladík má, musela mu lék bohužel prodat. Upozornila ho jen, co může způsobit nadměrné užití,“ popsala svůj zážitek Opavanka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Jak redakci potvrdila vedoucí nemocniční lékárny Slezské nemocnice Opava Marie Zajícová, s narkomany se setkávají v průběhu pohotovostních služeb večer a ve volné dny v pohotovostní lékárně. „Není to jev ojedinělý, téměř každou víkendovou službu se objeví tři až pět takových zákazníků.

Vydávání modafenu je ošetřeno zákonem o léku. Má-li lékárník podezření, že bude léčivo zneužito, může odmítnout jeho výdej,“ cituje zákon Zajícová. Nyní se podle jejích slov chystá takzvaný výdej s omezením. „Tento způsob se však může začít uskutečňovat až po aktivaci centrálního úložiště Státního ústavu pro kontrolu léčiv a připojení všech lékáren v republice.

Teprve pak bude možné zkontrolovat, zdali si toxikoman nezakoupil v jiné lékárně nějaký nedovolený počet,“ pokračuje s tím, že Státní ústav pro kontrolu léčiv stanovil maximálně deset kusů na měsíc, což je ale také zbytečně hodně.

„Oficiálně není počet balení při výdeji omezen, ale dikce zákona je jasná. Těžko bude někdo potřebovat deset balení modafenu k léčbě jedné chřipky. Vnitřní dohoda naší lékárny je maximálně tři balení. Pokud je toxikoman agresivní, může lékárník odmítnout výdej zcela,“ dodala Zajícová.

S případy, kdy si narkomani přijdou pro modafen, se setkávají také v hlučínské lékárně U Hradeb. „Přípravky s obsahem pseudoefedrinu budou vydávány na občanský průkaz asi nejdříve k prvnímu květnu.

Obvykle pacientovi nabízíme dvanáct nebo čtyřiadvacet tablet ke zvládnutí prvních příznaků chřipky či onemocnění horních cest dýchacích. Zpravidla neprodáváme více než dvě balení,“ řekla lékárnice Jitka Janišová.