Kostel v Košeticích v poslední době nebyl jediným místem, kde filmaři čile natáčeli. Zatímco v místní části Velkých Heraltic vzniká drsný snímek Tři, jenž nevybíravou poetikou přibližuje životy trojice polských farářů, Vaňáskův film je z úplně jiného těsta.

Pro vítkovského režiséra, jenž mimochodem stojí v čele šermířské divadelní a cestovatelské společnosti Arcus, jde už v pořadí o jeho třetí samostatný film. Prvotinou se stala Zlatá kuželna a před třemi lety se do kin dostala i už zmíněná Čertova skála.

„S premiérou nového snímku se počítá na duben příštího roku. Momentálně máme natočeno sedmdesát procent. Pokračovat budeme v září a také říjnu,“ komentoval Pavel Vaňásek.

Pavel Vaňásek při závěrečné scéně pohádky Čertova skála u kapličky na Hůrce, která se nachází nedaleko Štemplovce.
Pavel Vaňásek: Češi jsou pohádkový národ

Připravovaná komedie bude pojednávat o městu Kvítkov, do něhož přichází nový učitel Jan Kobliha. Začne pracovat ve škole, kde tvrdou rukou vládne zástupkyně Helena Kárná.

„Nakloněny novému panu učiteli nejsou ani děti ze 4. C, které se ho snaží odradit od učení. Děti nejsou zlé, jen si přejí, aby se k nim vrátil jejich starý učitel. Ten se ale stal starostou,“ komentoval režisér snímku Honza dědí mlýn. Hlavní postava to už tak nemá jednoduché, do toho přitom ještě zdědí mlýn, v němž straší, a dělá si na něj zálusk i místní darebák Venca Kolísko s manželkou Silvií.

Nový film bude téměř výlučně posazen do Opavska.

Natáčení polského filmu na hřbitově ve Velkých Heralticích, Košetice ve Slezsku, 12. srpna 2017.
Polští filmaři zamířili do našeho kraje. Točí chmurný příběh tří farářů

„Natáčelo se v lokalitách města Vítkov a jeho okolí, Budišově nad Budišovkou, na Základní škole v Oticích, Kaménce, mlýně v Loučkách u Oder a v krajině Opavska a Vítkovska,“ přibližoval dále Pavel Vaňásek. Nebylo by to správné filmové natáčení, kdyby si štáb neprožil řadu humorných situací. Režisér se některé z nich pokusil popsat.

„Naši policisté Vlček a Smrček byli tak věrohodní, že je místní obyvatelé Vítkova uctivě zdravili, a když se natáčelo v Oticích, řidiči zastavovali před přechodem, aniž by po něm někdo šel. Také ubírali rychlost na minimum. Na mlýně v Loučkách nám zase zbourali dobové schody, což se řešilo akčně, a je z toho nakonec prima kouzlo. Rarášek je odčaruje a je to. Až se schody vrátí zpět, zajedeme na mlýn a rarášek je přičaruje,“ usmíval se Pavel Vaňásek, jenž si po tomto natáčení dopřeje roční pauzu a pak se prý uvidí, jestli se nevrhne do dalšího filmu: „Nápadů je spousta. Rád bych přetočil pohádku Zlatá kuželna, natočil komediální příběh Dívčí válka a v hlavě mám snímek Čachtická paní. Tam už by to však bylo velmi nákladné. Uvidíme ale, třeba to vyjde.“

V pohádce Čertova skála se na atmosféře podílí šedesát komparzistů z Opavska.
Na Vítkovsku vzniká pohádka Čertova skála