Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Filmová pozvánka ze starých časů

Už pár měsíců je na internetu dostupný film Toulky po Sudetech (Streifzug durchs Sudetenland). Co natočili němečtí filmaři v našem regionu v roce 1940?

21.1.2017
SDÍLEJ:

Už pár měsíců je na internetu dostupný film Toulky po Sudetech (Streifzug durchs Sudetenland). Co natočili němečtí filmaři v našem regionu v roce 1940?Foto: repro

Diváci České televize vědí, jak funguje televizní formát „toulavá kamera". Poetické dokumentární záběry ukazují regionální zajímavosti a komentář pro potenciální návštěvníky vychvaluje pamětihodnosti, lázeňství, řemesla, specifické místní výrobky, folklor i přírodní krásy.

Mohl být v našem regionu natočen podobný filmový formát ve válečném roce 1940, když byla filmová tvorba plná povinné nacistické propagandy?

KRÁSY SUDET NA YOUTUBE

Dnes lákají turisty do Jeseníků a na Opavsko nejčastěji záběry Pradědu, Karlovy Studánky, bruntálského zámku nebo opavského náměstí.

Stejné filmové záběry lákaly návštěvníky do našeho regionu také ve válečném roce 1940. Natočili je drážďanský rodák režisér Curt A. Engel s kameramanem Fritzem Lehmannem pro společnost Boehner Film. Jejich dílo Toulky po Sudetech bylo v loňském roce poprvé zpřístupněno veřejnosti na YouTube.

Toulky po Sudetech jsou pozoruhodné nejen tím, že ukazují, jak vypadal náš region před 77 lety, ale také jsou zajímavým dokladem, jak se němečtí filmaři snažili líčit krásy Sudet bez hákových křížů, hajlování, adorování války nebo zmínek o Hitlerovi.

DOKUMENT BEZ IDEOLOGIE?

Tvůrci filmu samozřejmě nemohli pominout, že se s kamerou toulali za krásami německého Protektorátu Čechy a Morava.

„Curt A. Engel natočil řadu reklamních a kulturních filmů, jako Barokní město Drážďany (1936) nebo Země a lidé v Krušných horách (1937). Stejně jako ostatní Engelovy filmy z produkce Boehner Film natočené v období nacismu, lze také Toulky po Sudetech považovat za kulturní a formálně neutrální. Nicméně přesto posloužily nacistické ideologii," hodnotí Engelovu tvorbu v protektorátu němečtí filmoví historici na webu filmportal.de.

FILM ZAČÍNÁ PRADĚDEM

Nedílnou součástí Engelova filmu je i výpravná hudba, díky které jsou Toulky po Sudetech zážitkem i pro českého diváka, který nerozumí německému komentáři.

Úvodní záběry ukazují, jak se výletníci dojímají pohledem na romantickou starou kamennou rozhlednu na Pradědu, která dnes už neexistuje, v roce 1959 se zřítila. Dále se dozvíme, jak lázeňským hostům pomáhají Priessnitzovy zábaly, jak fungovala obsluha u zřídla léčivé vody v Karlově Studánce i jak lázeňští hosté nakukují do výkladních skříní se suvenýry. Obdivují například osoblažskou krajku a podobné upomínkové předměty domácí výroby.

Suvenýrům z Jeseníků dominují dřevěné dózičky. Místní němečtí dědové připravují tenkou dýhu na pracovní stolici, které se česky říká „dědek". Z tohoto materiálu se lepí dózy, které pak malují děti. „Děti v Jeseníkách musí tvrdě pracovat," říká k záběrům komentář.

OPAVOU JEZDÍ TRAMVAJE

Záběry ukazují žebřiňáky tažené volským spřežením, chaloupky se šindelovou střechou, máchání prádla v potoce i noblesní lázně a hotely, které nabízí hostům dýchánky na terasách s úžasným výhledem do kraje. V Bruntálu filmaře nejvíc zaujal zámek a v Krnově se soustředili na vývoj textilnictví od ručního tkalcovského stavu až ke strojové výrobě látek.

Podíváme se do Jeseníku, Zlatých Hor i do Opavy, kterou jezdí tramvaje. Mnohokrát se na záběrech objeví lidé v sudetském lidovém kroji, o kterém dnes už téměř nic nevíme, přestože k našemu regionu patřil po staletí. Radostně tančící obyvatelé Sudet v mnohém evokují scény z Prodané nevěsty.

Curt A. Engel i po válce dál pracoval ve Boehner filmu a točil hlavně dokumentární a propagační témata. Dnes je z jeho tvorby asi nejznámější „Kočár do práce" o výrobě automobilových brouků ve Volkswagenu. Zesnul roku 1977 v Hamburku.

Autor: František Kuba

21.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení