Vše je však pouze fingované, jedná se o cvičení integrovaného záchranného systému. Do několika minut od nahlášení přijíždějí na místo záchranáři, hasiči, policisté i armádní složky.

Akce probíhá velmi rychle. Záchranáři vystupují ze sanitek a běží ošetřovat zraněné. Postupně je vynášejí ven. Všude je plno umělé krve, figuranti jsou věrohodně namaskováni. Hasiči mezitím vyprošťují zaklíněné cestující a pročesávají okolí. T

i, kteří předstírají zraněné, hrají své role více než realisticky. Slyšet je hysterický křik i pláč. Vše navíc komplikuje silný déšť. „Panebože, on je mrtvý…Přikrývají ho,“ křičela jedna z figurantek.

Kousek od autobusu je rozložená celta, na niž jsou přemísťováni zranění. Někteří musejí být urychleně transportováni do nemocnice. Přijíždějí další záchranné jednotky včetně armádní psycholožky a psychologa záchranné služby.

Vojáci na místě stavějí stan, který se stává jakýmsi střediskem psychologické pomoci. Silnice je uzavřena, dopravu odklání policista. V místě nehody jsou i nezranění lidé, kteří však jeví známky psychického šoku. Neustále pobíhají od jednoho místa k druhému a ptají se po osudu zraněných.

Práce zdravotnických záchranářů končí asi po hodině. Jak redakci na místě potvrdil tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl, cílem akce bylo procvičit společný zásah a připravenost záchranných složek při události s velkým počtem zraněných účastníků.

(ver, mn)