Opavská firma nakupuje testovací pomůcky, část svého prostoru mění v odběrové místo a snaží se, aby testovací procedura zabrala v třísměnném provozu co nejméně času, velmi potřebného pro ni i pro zaměstnance.

Ostroj Opava. Ilustrační foto.
Opavské firmě Ostroj se daří a hledá nové zaměstnance

Ostroj povinné testování zvládl dokonce s mírným předstihem a první testovací kolo neprokázalo mezi více než osmi sty zaměstnanci ani jeden pozitivní případ. „Nikdo z nás není z nepříjemné odběrové procedury zrovna nadšený, ale všichni chápeme její nutnost. Musím říct, že Ostrojáci umí zatnout zuby a testování se zúčastnili takříkajíc jako jeden muž‘,“ míní vedoucí odboru Lidské zdroje Lucie Baranová.

„Vlastně se pokaždé dočasně měníme na zdravotní středisko. Jen díky takovým lidem, jaké u nás máme a jejich odpovědnému chování můžeme jako firma přežít i současné podmínky a jít úspěšně dál. Jsme si toho vědomi a snažíme se to našim zaměstnancům vracet stejně odpovědným přístupem k nim,“ konstatuje generální ředitel společnosti Ostroj Aleš Martínek.

Studentky zdravotnické školy na praxi v nemocnici

Ve Slezské nemocnici Opava aktuálně působí stále kolem deseti dobrovolníků, většinou s minimálním zdravotním vzděláním, kteří vypomáhají s pomocnými pracemi. Někteří z nich jsou přímo na covidových odděleních, jiní pracují například na očkovacím nebo odběrovém centru u registrace a dalších šest dobrovolníků je v THP sektoru.

Povinné antigenní testování zaměstnanců ve firmě Sungwoo Hitech s.r.o. v průmyslové zóně v Ostravě-Hrabové, březen 2021.
Testování zaměstnanců je v plném proudu. Testuje se i v Ostravě, podívejte se

Slezská nemocnice navíc úzce spolupracuje s místními odbornými školami. V rámci své praxe tak na odděleních pod odborným vedením vypomáhají i studentky Střední zdravotnické školy a kladně se projevuje i dlouhodobá spolupráce se Slezskou univerzitou. Jejími posluchači jsou převážně praktické sestry, které si zvyšují kvalifikaci a mohou pracovat na všech odděleních samostatně bez odborného vedení.

„Vítáme každého dobrovolníka, který chce v této složité době těžce zkoušeným zdravotníkům pomáhat. Osobně jsem potěšený tím, že je jich stále dost a velmi si toho vážím. Též spolupráce s oběma opavskými školami je nadstandardní a bude dál vzájemně rozvíjená," komentuje situaci ředitel Slezské nemocnice Karel Siebert.