Miliony připlavou z městských rezerv navzdory tomu, že je Hláska zadlužena. K tak velkorysému daru chybí poslední krok: souhlas opavských zastupitelů.

Nejprve se v kuloárech omílal názor, že jde o půjčku. Vše je ale jinak. Podle slov náměstkyně primátora a šéfky představenstva SFC Pavly Brady (SOS) klub požádal a rada města v pondělí 5. září mu schválila mimořádnou dotaci, kterou klub nemusí vrátit. Poskytnuté miliony mají jít na pokrytí pohledávek a závazků klubu vzniklých především za minulou sezonu 2010/2011.

Šéfové radnice je ukrojí z městských rezerv. Výše potřebné sumy však radnici zaskočila. „Ta cifra nás překvapila, že je tak vysoká. Byla vypočtena z dluhů za různá hostování hráčů a dalších pohledávek,“ tvrdí náměstek primátora Dalibor Halátek (SOS).

Brady to potvrzuje: „Když jsem do funkce předsedkyně v květnu nastoupila, neměla jsem informace o tom, jak to uvnitř klubu vypadá. Nemile mě překvapila jak výše závazků, tak i to, že představenstvo nebylo o mnohých závazcích dostatečně informováno. Některé jsme zjistili teprve až po odchodu bývalého generálního manažera pana Pavla Hadamczika.“

Brady se tím dostává to střetu s vlastními předvolebními sliby, kdy tvrdila, že hodlá investice do opavského fotbalu minimalizovat. Teď mu ale chce přiklepnout šest milionů. „V minulém volebním období jsem tvrdila, že město dává do fotbalového klubu hodně peněz. A tento můj názor trvá. Kontrola financí klubu, snížení nákladů, a tím i snížení podílu města na provozu klubu byl také hlavním důvod, proč jsem dnes předsedkyní představenstva.

Nyní mohu ovlivňovat věci zevnitř, v roli opoziční zastupitelky jsem mohla pouze na některé věci upozornit,“ říká Brady.

Její stranický kolega, náměstek Halátek, nevratnou dotaci rovněž obhajuje. „Na konci roku by měl být SFC naprosto čistý bez jakýchkoli pohledávek a může se pro něj začít hledat nějaký generální sponzor,“ tvrdí.

O budoucích ambicích klubu je ale podle Brady předčasné mluvit: „Na začátku sezony jsme deklarovali, že bychom si rádi vybojovali alespoň střed tabulky. Nyní jsme v čele, ale máme za sebou pouze prvních pět kol, takže je předčasné mluvit o první lize. Klub samozřejmě hledá generálního partnera, ale také drobnější sponzory, kteří by pomohli s pokrytím výdajů.“

Na co má jít šestimilionová dotace?

>> Jeden milion korun tvoří prémie hráčů za postup do druhé ligy, dle schváleného prémiového řádu pro sezonu 2010/2011. Částka prý byla schválena minulým představenstvem a nárok na ni měli hráči již v červenci.

>> Půl milionu korun stály hráčské přestupy.

>> Čtyři a půl milionu korun, tedy největší podíl z plánované dotace, spolknou dluhy za náklady na činnost mládežnických družstev, činnost A týmu a úhrady ostatních závazků SFC.