Celá akce vznikla z důvodu oslav 30 let Charity Opava. „V rámci tohoto významného výročí jsme se domluvili na utkání mezi našimi klienty a Slezským fotbalovým clubem Opava, ten se uskuteční ale až zhruba za měsíc. Bylo tedy potřeba, abychom se všichni navzájem poznali, tak jsme pro fotbalisty uspořádali den u nás,“ sdělila vedoucí domu Zuzana Janků.

Zástupci z řad fotbalistů se seznámili s pomůckami sloužícími nevidomým. „Těmi jsou například různé druhy holí, simulační brýle, rozlišovač barev či mobil s hlasovým výstupem,“ upřesnila Janků, která věří, že to byl pro zúčastněné zážitek a nová zkušenost jim umožnila lépe se do nevidomých vcítit.

Hráči SFC její slova potvrzují. „Pro mne byly aktivity, které jsme si zkoušeli, docela složité a v podstatě trochu nepředstavitelné, jak se se všemi těmi pomůckami dokáží nevidomí naučit pracovat,“ obdivoval zkušený záložník Pavel Zavadil. Zahráli si i speciální pexeso.

„Měli jsme klapky na očích a správné dvojičky jsme poznávali po hmatu. Nebylo to vůbec nic jednoduchého,“ doplnil kapitán Jan Žídek. Fotbalisté přijali výzvu a s nevidomými se utkají v zápase. „Chtějí si to s námi rozdat, takže jsme připraveni a už se moc těšíme, až je na hřišti přivítáme,“ uzavřeli Zavadil s Žídkem.