Sestoupil z oblak. Takto poeticky zní název snímku, který byl oceněn jako nejlepší v celorepublikové fotosoutěži Já, hasič. Jeho autor, devětadvacetiletý Tomáš Lach, spolupracuje oficiálně v rámci skupiny Hasiči.TV na dokumentaci činnosti Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a fotografie vznikla letos v únoru při požáru zemědělské usedlosti v Hati.

Vyhlašování výsledků soutěže se uskutečnilo uplynulý čtvrtek v Brně. „V prvním kole vybírala odborná porota finalisty, u kterých pak o výsledném pořadí rozhodovaly výsledky veřejného hlasování prostřednictvím internetu," popisuje pravidla mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Tomáš Lach přitom pozici fotografa při těchto mnohdy nebezpečných událostech dělá zcela dobrovolně a bez nároku na mzdu. Patří do skupiny dokumentaristů Hasiči.TV.

„Je to jen koníček. Jsem vystudovaný systémový inženýr a v tomto oboru i pracuji," vysvětluje Tomáš Lach. V uskupení Hasiči.TV vše funguje na jednoduché bázi. Podle toho, kdo je místu nejblíže, nebo podle toho, kdo zrovna může (volný čas, volno a možnosti v zaměstnání…), se členové týmu rozhodují, zda k dané události vyrazí.

Tomáš Lach se v tomto ohledu řadí nejen mezi nejlepší dokumentaristy, ale také nejčastější přispěvatele. „Posílá kromě velitelů zásahů nejvíce fotek, které máme k dispozici. Jeho příspěvek je vydatný," pochvaluje si spolupráci Petr Kůdela. V soutěži bojoval Tomáš Lach s fotografií Sestoupil z oblak s několika desítkami ostatních snímků svých konkurentů. V rámci vítězství si tak poté mohl vychutnat a odnést domů i zaslouženou nezanedbatelnou věcnou cenu.

.

„Dostal jsem věcný dar, fotoaparát značky Nikon v hodnotě deseti tisíc korun čili věc potřebnou k fotografování. Přiznám se, že to byla i částečná motivace, proč se přihlásit," potvrzuje úspěšný fotograf a vysvětluje, že při této své dobrovolné práci dokumentaristé Hasiči.TV dělají prakticky vše na své náklady, takže výhra se mu hodila.

Dostat se až k epicentru samotného dění a takřka na dosah plamenů při požárech je pro běžného smrtelníka často nepředstavitelné a hlavně mu to také není umožněno. Hasiči.TV spolupracují s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje podle uzavřené dohody o spolupráci. V ní se specifi kují pravidla účasti při zásazích a přístupu na místa událostí.

Pořízené záběry a fotografie poté ale musí poskytovat pouze určeným osobám, které dále rozhodnou o jejich osudu. Kromě použití v tiskových zprávách slouží záběry také pro školení a další interní užití u Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Působivé fotografie z dílny Tomáše Lacha jste mohli vidět na stránkách našich novin již mnohokrát. A jak to u kvalitních uměleckých děl bývá, i zde platí, že někdy jedna jeho fotografie vydá za celou řádku slov.