Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Francouzský diplomat: Uděláme vše pro to, aby se kanón vrátil

Opava /FOTOGALERIE/ – Úterní návštěva prvního rady francouzského velvyslanectví Nicolase de Lacoste v Opavě, o níž jsme vás informovali, měla zajímavou tečku.

23.5.2012
SDÍLEJ:

Úterní návštěva prvního rady francouzského velvyslanectví Nicolase de Lacoste (úplně vpravo) v Opavě měla zajímavou tečku. Diplomat navštívil vojenské opevnění v Milostovicích.Foto: Vladimír Meletzký

Bylo před půl šestou podvečerní, když k vojenskému bunkru nad Milostovicemi zamířila tmavě modrá magistrátní škodovka. Z ní vystoupil štíhlý, elegantní a nutno podotknout že i neobyčejně příjemný a vstřícný francouzský diplomat.

V tu chvíli ho členové Klubu vojenské historie,  kteří ho zde netrpělivě vyhlíželi, přivítali třemi dýmovnicemi hozenými do pole. Ty byly v barvách francouzské trikolóry: tedy v pořadí modrá, bílá a červená.

První rada francouzského velvyslanectví měl k návštěvě vojenského opevnění dobrý důvod. „Pan rada se aktivně angažuje v získání speciálního československého kanónu, který byl odvlečen z ČR nacisty do Francie někde k Atlantiku a sdružení spravující vojenské opevnění v Milostovicích o něj velmi stojí," uvedl koordinátor zahraničních vztahů opavského magistrátu Jaroslav Machovský, který spolu se svým kolegou Ondřejem Skácelem francouzského diplomata doprovázel. Nicolas de Lacoste naší redakci přímo na místě poskytl rozhovor.

Proč jste se rozhodl Klubu vojenské historie pomoci získat tento kanón zpět?

Primátor Opavy nám napsal dopis s žádostí, abychom k získání kanónu pomohli. Napsali jsme proto předsedovi departmentu, kde se kanón nyní nachází. Je to ovšem složité, nevíme, v jakém je tato zbraň stavu. Důležitá je i otázka bezpečnosti.

Myslíte, že se vám to nakonec podaří a zbraň bude převezena zpět k nám?

Tento pátek je naplánováno setkání na ministerstvu kultury, pod které historické zbraně patří, a budeme to řešit. Vůle tady je, uvědomujeme si, jak je to pro českou stranu důležité. Uděláme vše, aby se to podařilo. O opevnění jsem mnoho četl, viděl jsem filmy, vím, co se u vás stalo v roce 1968. Bohudík jsme dnes v EU a NATO a opevnění je už jenom připomínkou hrůzných okamžiků. Je dobře, že lidé jako Pavel Chráska (pozn.redakce: předseda Klubu vojenské historie) a jeho kolegové chtějí opevnění zachránit a udržet tradici.

Kde jste se naučil tak dobře česky?

Na velvyslanectví v Praze jsem tři roky. Před tím jsem měl šedesát hodin češtiny v Paříži. Vaši řeč mám rád.

(Další informace přineseme v úterním Opavském a hlučínském Regionu)

Autor: Zuzana Urbánková

23.5.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení