Projekt představil generální ředitel společnosti Crestyl Omar Koleilat, jeho hlavní architekt Petr Franta společně s opavským architektem Jiřím Horákem a další zástupci společnosti Crestyl. Plány generálního ředitele společnosti Crestyl Omara Koleilata jsou ambiciózní. „Plánujeme, že návštěvnost centra by se měla pohybovat okolo 40 tisíc zákazníků za týden. Opavané jezdí nakupovat do Ostravy a někdy i do Brna, to bychom chtěli změnit,“ říká Koleilat s tím, že by projekt chtěli ještě dále rozvíjet. Konkrétně má na mysli výškovou budovu, v níž sídlí ministerstvo zemědělství.

„Není to ještě právně dořešené, nicméně věříme, že město chce pokračovat, náš názor je, že ten panelák se tam nehodí,“ uvedl Koleilat. Hlavní architekt projektu Petr Franta k tomu říká: „V druhé fázi projektu se počítá, že budova ministerstva zemědělství by mohla být odstraněna. Dle našeho názoru nemá v historickém centru co dělat. Pak bychom mohli zrekonstruovat i zbytek toho bloku. To je ale věc budoucnosti. Bylo by dobře, kdyby tam ten panelák nebyl,“ dodal Franta.

Co bude se Slezankou?

Na dotaz občana, zda se uvažuje i o zdemolování Slezanky odpověděl Koleilat, že objekt nepatří městu. „My s ním nemůžeme nic dělat, dokud patří někomu jinému. Je to privátní subjekt, probíhá diskuse,“ upřesnil generální ředitel společnosti Crestyl. Projekt samotný se skládá z obchodní a bytové části s garážemi. „Obchodní část by měla být tvořena širokým spektrem obchodů. Hlavní myšlenka je v tom, že chceme přitáhnout každého Opavana do centra města. Aby věděl, že cokoli chce, najde v tomto centru a ne na okraji města,“ řekl Koleilat.

Podle jeho slov má společnost Crestyl představu, že by centrum z šedesáti procent zaplnily zahraniční obchody, zbylých čtyřicet procent by pak měly tvořit obchody a restaurace českých obchodníků.

Vyrostou i podzemní garáže

Společnost Crestyl plánuje vybudovat také podzemní garáže pod obchodním centrem. „Podzemní podlaží je výše než podsklepení okolních budov,“ uvedl Petr Franta. Zahloubení stavby by mělo podle něj sahat maximálně do hloubky čtyři a půl metru. Zachována má být také takzvaná archeologická konzerva pod objektem. Budova Mariánského ústavu a Divadelního klubu mají být podle investora rekonstruovány.

„Tyto historické domy sice nejsou chráněnou památkou, ale padlo jasné rozhodnutí je zachovat. Pomohou zachovat atmosféru Rybího trhu. Jsou tedy součástí celkového řešení celého bloku. Pasáže obchodního centra mají připomenout původní schéma historické zástavby, která zde byla před druhou světovou válkou. Rovněž střecha objektu má korespondovat s okolní zástavbou. „Pracujeme se střešní krajinou nového objektu tak, aby evokovala někdejší zástavbu městského bloku,“ upřesnil Petr Franta.