„Myslím si,že tato forma péče přináší dětem i jejich rodičům hodně pozitivního," míní fyzioterapeutka.

Maminkám odpadá stres z komplikovaného převozu dítěte do ambulance a děti rehabilitují v prostředí, které důvěrně znají. „Děti,se kterými pracuji, jsou hlavně mírně opožděné v motorickém vývoji. Odhalit a podchytit psychomotorické odchylky včas je pro další vývoj dětí velmi důležité,"upozorňuje Pavla Ondráčková.

Cvičení provádí podle individuálních potřeb malých klientů Vojtovou metodou, míčkovou facilitací nebo kineziologickým tejpováním.

Vojtova metoda vysílá podněty do mozku a tím aktivuje správně provedený pohyb. Používá se například u diagnóz: dětská mozková obrna, asymetrické držení hlavy, opožděný psychomotorický vývoj dítěte, Downův syndrom, pes equinovarus známý též jako koňská noha a skolióza.

Míčková facilitace je podpůrná metoda, která masáží pomocí molitanových míčků pomáhá při léčbě zánětu průdušek, astma bronchiale, při častých infekcích horních cest dýchacích a při akutní i chronické rýmě. Kineziologické tejpování zase pomáhá pomocí speciálních elastických pásků odstranit bolesti svalů, šlach a kloubů a zmírňuje otok.

„Když přijedu za svým klientem do jeho prostředí, mohu rodičům současně poradit, jak vhodně upravit prostředí dítěte tak, aby vyhovovalo jeho vývoji," přibližuje opavská fyzioterapeutka význam cvičení v domově pacienta.

V současné době pečuje o děti od kojeneckého věku do čtyř let, ale rehabilitovat můžou i starší děti. S matkami v klidu probere všechny možnosti a tu nejvhodnější mamince doporučí a naučí používat. Rodiče dětí se zmíněnými zdravotními problémy mohou získat bližší informace též na telefoním čísle 604 233 299 nebo na mailové adrese ondrpavla@seznam.cz.