Po posledním předúnorovém starostovi města Vladimíru Mařádkovi a prvním polistopadovém primátorovi Jiřím Staňkovi to je další z portrétů ve sbírce prvních mužů opavské radnice.

Jan Mrázek stál v čele opavské radnice v letech 1994 až 2002 a v primátorském křesle ho vystřídal Zbyněk Stanjura. Obraz bývalého primátora a olomouckého rodáka Jana Mrázka doplňuje soubor patnácti obrazů nejvyšších představitelů města za uplynulých dvě stě let.

„Dvorní“ malířkou, které bylo novodobé pokračování purkmistrovské galerie svěřeno, je malířka a restaurátorka Blanka Valchářová, která se narodila v Novém Jičíně a mládí prožila v Opavě, a nyní žije a pracuje převážně v Praze.

„Blanka Valchářová nejen mistrně ovládá malířské řemeslo, ale dovede vystihnout výraz portrétované osobnosti,“ uvedl tajemník opavského magistrátu Tomáš Elis.

Odhalení obrazu Jana Mrázka se uskutečnilo v den jeho životního jubilea, ke kterému mu přišli poblahopřát jeho bývalí spolupracovníci a představitelé významných opavských institucí.