Působí dlouhodobě ve čtyřhvězdičkových hotelích a zážitkových restauracích v rakouských Alpách. Ačkoliv pochází z Příbrami, jeho tatínek se narodil Opavě, a tak se ve slezské metropoli v určité životní etapě ocitl a nějaký čas setrval. Řeč je o profíkovi ve svém oboru, Emilu Uřinovském.

Opavané se měli v minulosti možnost s jeho kuchyní setkat hned ve třech podnicích v období jejich vrcholné slávy. V devadesátých letech se v „čínské restauraci“ rezervovaly stoly i dva týdny předem. Národní kavárna byla jedním z nejúspěšnějších gastronomických konceptů postavených na kuchyni.

„Byla to opravdu dobrá škola, protože jsme měli hodně práce, museli jsme makat. V pátek a sobotu bývala v restauraci také živá produkce,“ sdělil Emil Uřinovský, který na své začátky vzpomíná s láskou. A posledním restauračním zařízením byla vinárna U Přemka, které vdechl nový život. Následně odešel do pražského designového hotelu Sax, kde působil čtyři roky. Ale na delší dobu se usídlil právě v Rakousku.

Studenti a zaměstnanci Ústavu lázeňství gastronomie a turismu se nyní přiučili něco z jeho kuchařského umění na kurzu v Gastrocentru Slezské univerzity v Opavě. „Pětichodovému jarnímu menu vévodilo dušené jehněčí kolínko s bylinkovými špeclemi a pečenou zeleninou. Polévku zastoupilo řeřichové cappuccino se smaženými krevetovými koulemi. Vše uzavřel dezert v podobě rebarborovo-jahodového závinu a rebarborového mousse,“ lákal na pokrmy šéfkuchař, pro kterého jsou nejdůležitější čerstvé suroviny.

Opava je líhní gastronomů

V Gastrocentru plánují i další kurzy určené pedagogům a studentům. „V květnu přijede školit opavský rodák Michael Willmann, který je šéfkuchařem ve vyhlášeném podniku v Berlíně,“ uvedl vedoucí gastrocentra Alexandr Burda s tím, že kurz proběhne v polovině května a diváci jej budou moci sledovat i v televizním pořadu Dobré ráno. Zhruba před měsícem proběhl kurz Opavana Michala Motyčky, který uspěl jako manažer v jedné z nejlepších restaurací v republice, Terasy u Zlaté studně.

„V poměrně krátkém časovém období se tak u nás vystřídali gastronomové s návazností na Opavu, kteří uspěli doma i v zahraničí,“ uzavřel Burda. Ústav lázeňství, gastronomie a turismu Slezské univerzity tak formou odborného vzdělávání studentů a pedagogů podporuje setkávání teorie s praxí.