Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Geniální architekt Josef Maria Olbrich

Opava /HISTORIE/ - Josef Maria Olbrich, opavský rodák, patří k nejvýznamnějším evropským architektům 20. století. Byl vůdčí osobností vzniku takzvané vídeňské secese. Narodil se v prosinci roku 1867 v zámožné rodině perníkáře a voskaře, který vlastnil v Opavě cihelnu, několik domů a téměř dvacet let byl městským radním.

8.5.2011
SDÍLEJ:

Josef Maria OlbrichFoto: archiv

Stavitelský osud

Nejstarší syn – celým jménem Josef Maria Filip – začal studovat na gymnáziu v Opavě, ale školu nedokončil. Jeho osudem bylo zřejmě stavebnictví. Začal se učit zedníkem u místního stavitele Huberta Kmenta. Vedl si tak dobře, že ho zaměstnavatel doporučil v roce 1882 ke studiu na stavebním oddělení státní průmyslové školy ve Vídni.

Zde byli jeho hlavními učiteli Julius Deininger a známý urbanista Camillo Sitte. Po maturitě nastoupil Olbrich do opavské stavební firmy Augustina Bartela. Tady vypracoval pozoruhodný stavební projekt kostela svatého Antonína Paduánského v nedaleké Melči.

Stal se také autorem zdařilého návrhu úpravy Ptačího vrchu v Opavě, pozůstatku někdejších pevnostních valů. Měly zde stát terasy, rampy, balustrády a dvě volná schodiště s vyhlídkou. Pro nedostatek finančních prostředků město návrh nerealizovalo.

Vídeňská secese

Krátce po smrti matky, na doporučení podnikatele Bartela, začal Olbrich studovat na vídeňské Akademii. Už v prvním roce se zúčastnil vypsané soutěže na projekt uměleckoprůmyslového muzea v Opavě. Získal druhé místo a odměnu dvě stě zlatých. Pro opavského podnikatele Leopolda Niedermeyera navrhl moderní budovu kavárny, která je i dnes považována za „nejzazší hranici secese“.

V tomto díle odmítl Olbrich zastaralý historismus. Projekt Niedermeyerovy kavárny byl Olbrichovým vyjádřením nových myšlenek v umění. Začal se prosazovat architektonický směr využívající nových konstrukcí a materiálů. Působivé a dekorativní využití železa, skla, kamene, betonu, keramiky a podobně.

Autorem vídeňského Pavilonu secese, postaveného v roce 1898, byl opavský rodák Josef Maria Olbrich. Stavba byla míněna jako manifest tohoto nového architektonického stylu. foto: Peter Kováč

Josef Maria Olbrich byl na studijních cestách v Itálii, Francii, Anglii, Německu a severní Africe, načež po návratu začal spolupracovat architektem Ottem Wagnerem, který patří k zakladatelům moderny. V roce 1895 společně s Josefem Hoffmannem, Janem Kotěrou, B. Ohmannem a malířem K. Moserem a dalšími založil nejprve sdružení Siebenerclub, ze kterého se postupným vývojem stalo sdružení Vídeňská secese, které se ostře stavělo proti historismu a konzervatismu.

Olbrichovou zhmotnělou představou všech nových architektonických a uměleckých postulátů, manifestem, byla budova Pavilon secese ve Vídni. Vytvořil chrám umění. Zdi musely zůstat naprosto nedotčeny, čisté, zářící, bílé, panenské, důstojné.

Kritika a uznání

Když byla budova v roce 1898 dokončena, vyrojilo se – jak jinak – mnoho kritiků, protože odklon od historizující tradice byl příliš velký. Jedny noviny dokonce nazvaly kouli složenou z florálního dekoru pozlacenou hlávkou zelí. Nicméně se pavilon stal populární ve světě, přičemž byla hodnocena především preciznost a dokonalost designu.

Právě tento dekorativní došel značné obliby a stal se součástí běžného života. Budova byla označena jako krásný a nedostižný vzor. V roce 1899 odchází Olbrich na pozvání hessenského vévody Ernsta Ludwiga do Darmstadtu, který na kopci Matildehöhe zakládal uměleckou kolonii. Olbrich měl vytvořit návrhy zahrad výstavních budov a ploch.

Autorem projektu kostela svatého Antonína Paduánského v Melči byl Josef Maria Olbrich. Jde o jednu z jeho nejranějších staveb, kde uplatnil pseudogotický styl, v té době velmi oblíbený. foto: archiv Obecního úřadu v Melči

Projektoval celkem sedm vil, jednu z nich pro vévodu, dále svatební věž u příležitosti sňatku Ernsta Ludwiga s princeznou Eleonorou Ernestinou Marií. Použité dekorativní prvky pak měly v architektuře vliv desítky let. Navrhl obchodní dům v Düsseldorfu, hlavní nádražní halu v Basileji, obytné domy v Postupimi, Feinhalse a v Kolíně nad Rýnem.

Olbrichovy designérské výtvory si získaly mezinárodní uznání, například v roce 1904 na velké výstavě architektů v St. Louis. Byl také tvůrcem užitného umění, navrhoval šperky, brože, nábytek, tapety, keramiku, hudební nástroje a obaly knih. Podílel se na tvorbě interiérů pro zaoceánský parník Kronprinzessin Cäcilie, který vyplul na moře v roce 1907.

Olbrich zemřel v srpnu 1908 na leukémii. Bylo mu teprve čtyřicet let.

Autor: Boleslav Navrátil

8.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení