Vmísit do opavských ulic umění, které tam nějak samovolně zapadne a zároveň oživí městskou šeď. To se každoročně daří umělcům z galerie Gottfrei. Jejich sympozia jsou originální, trochu recesistická a především lákají turisty.

Sympozium se letos uskuteční už počtvrté. Poprvé asi nejvíc šokovalo změnou kašny na Horním náměstí, kterou proměnili ve čtverec. Tenkrát některým Opavanům ani recese nedošla a mylně se domnívali, že se koule bude opravovat.

Další rok z koule vytvořili bombu, která se stala asi největší atrakcí předloňského léta spolu s banánem na náměstí Osvoboditelů. Bohužel se na něm vyřádili vandalové, takže jej umělci spolu s některými dalšími exponáty museli stáhnout na opravu a v bezpečí zůstala jediná bomba.

Loňský rok bombu vyměnili za klasický symbol léta zmrzlinu, a to obrácenou vzhůru nohama. Dalšími exponáty byla například skleněná budka na Ptačím vrchu nebo bílý pilíř u kostela Nanebevzetí panny Marie.

Léto už se pomalu blíží do poloviny, ale po umění z galerie Gottfrei zatím není ani stopy. Tak jako každý rok i letos kolem něj dělají tajnosti a Opavany chtějí šokovat doslova na poslední chvíli. „Nechte se překvapit, v tuto chvíli ještě nic neprozradím," napíná Václav Minařík z galerie Gottfrei.

Trochu světla do letošního sympozia přináší náměstek primátora Dalibor Halátek: „Kluci plánují symposium až na konec srpna a počítá se i s koulí." Opavanům nezbývá tedy nic jiného než si počkat nechat se šokovat.