Je málo dětí a kraj se tuto situaci rozhodl řešit rušením tříd na zdejších čtyřletých gymnáziích. Na „Mendláku" v Opavě měli dosud povolené čtyři třídy čtvrtých maturitních ročníků čili 120 studentů. Mlčky se již tady smířili s tím, že to od nynějška budou třídy pouze tři. Přišla ovšem studená sprcha. Na schůzce se členy Asociace ředitelů gymnázií, která se uskutečnila předminulý pátek na krajském úřadě v Ostravě, bylo věhlasnému opavskému gymnáziu bez předchozího varování oznámeno, že smí otevřít třídy dokonce jen dvě, neboli přijmout jen šedesát studentů.

Ke čtyřletému studiu se tu přitom hlásí ročně mezi dvěma až třemi stovkami dětí. Abychom byli přesní, nebylo to dáno rozkazem. Jedná se o „doporučení". Ovšem všichni zúčastnění vědí, co znamená, kdyby ono „doporučení" striktně nedodrželi. Zástupce gymnázia ale rozčílilo ještě něco jiného. O programu schůzky totiž dopředu vůbec neměli tušení.

„Mendlák" musí propustit čtyři pedagogy

„Kdykoli se něco podobného řeší, dostáváme dopředu materiály. Teď nic. Nikdo z nás to nečekal. Kdyby nám alespoň napsali dopis nebo třeba jen poslali SMS, že něco podobného může přijít, připravili bychom se. Ale o Opavě se předtím vůbec nehovořilo a nečekal jsem to," zlobí se ředitel Mendelova gymnázia Petr Pavlíček. Nelíbí se mu ani skutečnost, že konkurenční Slezské gymnázium dostalo privilegium ponechat si třídy tři, a oni jen dvě.

Co se týká argumentů, jako je dostupnost, uplatnitelnost absolventů a další, jsou na tom obě školy naprosto stejně. Podle Petra Pavlíčka má ale navíc Mendelovo gymnázium i řadu některých výhod. Například vlastní tělocvičnu, jídelnu, vybavené odborné učebny a další. Přesto je paradoxně tím, kdo musí povinně přijmout studentů méně.

„Říkají, že prý je to kvůli tomu, že máme i víceletý gympl. Ale to se nikdo nedívá na další věci? Například na fakt, že máme stotřicetiletou tradici nebo jsme teď byli v projektu ministerstva školství vyhodnoceni jako vůbec nejlepší střední škola v celém kraji?" hněvá se dále Petr Pavlíček. Nutno dodat, že víceleté gymnázium má v každém ročníku jen jednu třídu o maximálně povoleném počtu 34 žáků. Pouze v Opavě samotné se přitom nadaných dětí pohybují tisíce. Nemluvě o okrajových částech.

Zrušení tříd a s ním související omezení finančních prostředků bude mít na Mendelově gymnáziu i další dopady. Bude se muset propustit čtveřice pedagogů a udělat i další škrty. O své místo nejspíš přijde také uklízečka a vliv bude mít zmenšený přísun peněz i na provoz jídelny a dalších věcí. O tom, kdo z učitelů přijde o místo, zatím Petr Pavlíček ještě nerozhodl. Pořád doufá, že se mu třeba ještě podaří věc zvrátit v lepší konec. „Chci požádat hejtmana o revokaci rozhodnutí," potvrzuje Petr Pavlíček. Naděje na úspěch jsou mizivé, ale v Opavě se jich nevzdávají.

Ostatní gymnázia zůstávají v klidu

Ve Slezském gymnáziu v Opavě se žádná třída rušit nebude. Jeho ředitelka Milada Pazderníková se o tom dozvěděla při jednání na krajském úřadu. Počet tříd tedy zůstane stejný jako v minulém školním roce. „V každém ročníku máme tři třídy. Vše bude při starém i nadále. Zachováme tedy dvanáct tříd. Kdyby nám jednu třídu zrušili, mohli bychom to snad zavřít," připustila Milada Pazderníková.

Žádná třída se rušit nebude ani na hlučínském Gymnáziu Josefa Kainara. Už před dvěma lety ze dvou tříd šestiletého gymnázia vznikla jedna. „Během dvou let jsme měli o dvě třídy méně. Od příštího školního roku navíc budeme otvírat čtyřleté studium místo jedné třídy šestiletého gymnázia," uvedla ředitelka hlučínského gymnázia Charlotta Grenarová.

Ve Vítkově je momentálně žhavým tématem slučování místního gymnázia se dvěma vítkovskými základními školami (více si můžete přečíst zde). Zatímco o spojení se Základní školou Komenského je už rozhodnuto, o sloučení se Základní školou Opavská se jedná. „Zatím nevíme, zda se nás snižování stavů nějakým způsobem dotkne. Uvidíme, jak to dopadne při slučování s druhou základkou," poznamenal zástupce ředitelky gymnázia Miroslav Bučánek.

Studentů ubývá

Snižování počtu studentů se týká asi čtyřiceti škol. Jejich seznam si ovšem nechává krajský úřad pro sebe. Změny jsou podle vedoucího odboru školství, mládeže a sportu Moravskoslezského kraje Libora Lenča nevyhnutelné. Velice nepříznivě to vypadá především s demografickým vývojem. „Je skutečně pravda, že studenti ubývají," vysvětloval Libor Lenčo a ještě připojil několik postřehů: „Snížením se snažíme docílit také toho, aby se hlavně na gymnázia nedostal každý, a byli tam ti nejlepší. Studenty je potřeba dostat i na jiné obory."

Petr Dušek, Tomáš Pustka