Do soutěže se na základě výsledků školních kol přihlásila gymnázia Moravskoslezského kraje: Mikuláše Koperníka z Bílovce, Františka Živného z Bohumína, z Bruntálu, z Českého Těšína, Petra Bezruče z Frýdku–Místku, z Havířova-Města, Josefa Kainara z Hlučína, gymnázium a střední odborná škola z Orlové–Lutyně, Soukromé gymnázium a střední škola Iuventas, s. r. o., Wichterlovo gymnázium z Ostravy-Poruby, Gymnázium Třinec a obě opavská gymnázia, která byla společně s Ústavem historických věd SU v Opavě také organizátory soutěže.

Úvodním slovem přivítal účastníky Dan Gawrecki, vedoucí Ústavu historických věd SU v Opavě. Dopolední část historického klání byla věnována písemnému testu. Na základě jeho výsledků postoupilo 8 nejúspěšnějších řešitelů do odpolední ústní soutěže. Předtím měli ovšem všichni, tzn. studenti i jejich pedagogický doprovod, možnost využít nabídky organizátorů a navštívit dva z opavských kostelů. Jejich prohlídka byla spojena s odborným výkladem a ukázkou hry na varhany.

A kdo nakonec zvítězil? 1. místo obsadil student Jiří Neminář z Mendelova gymnázia v Opavě, na 2. místě skončil Marek Winogrodzki z gymnázia Havířov-Město a na 3. místě skončila Pavla Plánská ze Slezského gymnázia v Opavě. „Věříme, že kromě drobných upomínkových předmětů, které poskytlo statutární město Opava, a knižních poukázek pro výherce, si všichni soutěžící i se svými pedagogy odvezli z Opavy příjemné zážitky a chuť v podobných soutěžích pokračovat,“ uvedly za organizátory soutěže Simona Krejcarová z Mendelova gymnázia Opava a Magda Hrstková ze Slezského gymnázia.