Na jeho základě pak v budově tohoto gymnázia spatřilo světlo světa Krizové centrum pro poruchy příjmu potravy, které je určeno široké veřejnosti. Centrum včera slavnostně otevřeli samotnÍ studenti, přítomni byli jejich učitelé i někteří odborníci. Lidé si mohli prohlédnout výstavu týkající se poruch příjmu potravy, sledovali rovněž digitální prezentaci a naslouchali slovům studentů, kteří mimo jiné uvedli, že na celém světě trpí poruchami příjmu potravy 8 milionů lidí.

Zaujetí skupiny jedenácti studentů bylo zřetelné. „Centrum jsme založili z podnětu naší profesorky a školní metodičky prevence Kamily Tkáčové,“ uvedl student třetího ročníku Filip Hendrych. „Jak mě to celé napadlo? Oslovily mě studentky trpící tímto problémem, rovněž jsem sama našla děti s mentální anorexií,“ podotkla pedagožka s tím, že když radí a pomáhá student svému vrstevníkovi, má to jiný efekt, než když tak dělají rodiče.

Studentské centrum je cenné především tím, že nefunguje pouze na papíře. Obracet se na něho pro informace, pomoc, rady i kontakty mohou nejen samotní postižení, ale také jejich rodiče, příbuzní, přátelé, známí. Stačí otevřít internetovou adresu www.slezgym.opava.cz, odkaz Help, a vybrat si, komu se chtějí svěřit, s kým promluvit, kterého odborníka kontaktovat.

Opavská psycholožka Pavlína Němcová, která se studenty spolupracuje, zdůraznila, že takové centrum Opavsku dosud chybělo, protože v Opavě není ambulantní specializovaná péče pro léčení poruch příjmu potravy. Studenti mají v současné době připraven text letáčků s informacemi, nyní jen hledají sponzory, aby je mohli nechat vytisknout. „Rovněžmámenatočen film s dívkou anorektičkou, který bychom rádi poskytli školám v celé republice. K dispozici je rovněž powerinternetová prezentace,“ dodala Kamila Tkáčová. (Pozn. redakce: Příběh studentky, která na vlastní kůži poznala, co obnáší mentální anorexie, přineseme v Opavském a hlučínském Regionu 2. ledna 2008.)